Zelenskyj očekává úspěch, ale je opatrný. Putin předstírá sebedůvěru, ale čeká nejhorší, tvrdí analytik

Ukrajinská protiofenzíva začala a bude pokračovat v následujících týdnech, či dokonce měsících. V současné době máme stále jen dílčí a často i zavádějící informace. O tom, co se odehrává na bojišti, se toho dá říci poměrně málo. O to nápadnější je ale způsob překrucování dostupných zpráv, píše britský odborník na současné Rusko Mark Galeotti v analýze pro britský týdeník Spectator.

Moskva/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Prezident Volodymyr Zelenskyj přiznává, že boje jsou tvrdé, a varuje před očekáváním rychlého vítězství (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Boje začaly naostro po několika týdnech akcí, které měly odvést pozornost. Přímým střetům předcházela také řada dnů, kdy probíhaly akce fingované a sondážní. Ukrajinská armáda se soustřeďuje na zničený Bachmut a jeho okolí, směřuje k Doněcku a k důležitému dopravnímu uzlu ve městě Tokmak.

Protiofenziva pokračuje na třech úsecích fronty. Kyjev dosáhl okrajových zisků u Bachmutu

Číst článek

Zdá se, že se Kyjev snaží odříznout pevninský most, který spojuje Krym s Ruskem. Výsledky na frontě jsou zatím nepřesvědčivé, ale to není nic překvapivého, soudí expert v analýze pro Spectator.

Všichni se předhánějí v manipulacích s informacemi. Na sociálních sítích se například objevují záběry, jak ruské miny a rakety vyřadily z bojů několik moderních tanků Leopard 2A6 nebo řady bojových amerických vozidel Bradley. To ale neznamená nic víc než to, že moderní válka je nebezpečná a i nejnovější obrněná technika je napadnutelná.

Ruská morálka

Zatím lze jen říci, že morálka Rusů je zřejmě vyšší, než se čekalo. Doopravdy se to ukáže, až, nebo jestli se Ukrajincům podaří zásadně prolomit jejich obranné linie.

Viditelnější a účinnější než dříve je také ruské letectvo. Ukrajinci však mají většinu svých moderních jednotek zatím v záloze a už v minulosti předvedli, že dokážou rychleji a lépe improvizovat a reagovat na momentální situaci.

Čečenci bojují na Ukrajině na obou stranách. Jedny žene do boje Kadyrov, druhé touha po pomstě

Číst článek

Už 9. června ukrajinský generální štáb uvedl, že armáda za pouhých čtyřiadvacet hodin zabila nebo zranila přes tisíc Rusů a zničila deset tanků, 38 děl a 13 dronů. Rusové si pospíšili s odpovědí a ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že jeho armáda zabila přes 3700 Ukrajinců a zlikvidovala 52 tanků, 48 děl a 53 dronů.

Tato tvrzení je ovšem třeba brát s rezervou, protože za nimi stojí politické kalkulace obou stran, upozorňuje Galeotti v analýze pro Spectator.

Prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží vyvážit optimismus s realismem. Přiznává, že boje jsou tvrdé, a varuje před očekáváním rychlého vítězství. Kyjev se obává, že přílišný optimismus v otázce územních zisků by mohl mít za následek menší ochotu Západu dodávat Ukrajině další pomoc.

Pentagon minulý týden oznámil, že hodlá Ukrajině poskytnout další zbrojní dodávky v hodnotě více než dvou miliard dolarů. Mělo by jít zejména o systémy protivzdušné obrany, včetně dalších raket do systémů Patriot a střel kratšího doletu Hawk.

Nejmenovaný ukrajinský diplomat k tomu Galeottimu řekl, že je to skvělé a že je čas přejít k další položce na seznamu.

‚Významný útočný potenciál‘

I Vladimir Putin připustil, že ukrajinské jednotky si udržely „významný útočný potenciál“. Stále však pokračuje i ostřelování a útoky na bělgorodskou oblast a Kreml se nijak zvlášť nesnaží ji ochránit.

Ukrajině brzy dojde vojenské vybavení a stane se závislou na dodávkách ze Západu, řekl Putin

Číst článek

Zdá se, že Moskva se se svou pragmatickou bezohledností rozhodla, že nespolkne návnadu a nenechá se přimět k tomu, aby kvůli několika stovkám proukrajinských vojáků odvolala své bojovníky z frontové linie.  

Ruský prezident se distancuje od války, kterou rozpoutal a nadále řídí. Podle svých slov předpokládá, že „ruské vojenské velení vyhodnocuje vývoj situace a bude podle ní postupovat při plánování budoucích akcí“. V podstatě tím udělal z vlastního vrchního velení obětní beránky pro případ, že by se situace vyvíjela špatně.

To ovšem neuniká všeobecné pozornosti. Putin dál odmítá urovnat pokračující a stále jedovatější boj mezi majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem a ministrem Sergejem Šojguem a řadovou armádou, který už vedl k únosu a zbití jednoho podplukovníka.

To všechno vyvolává nevyhnutelné otázky nejen o Putinových schopnostech řídit vlastní kanibalistický režim, ale i o jeho vlastních očekáváních. Zatímco Zelenskyj očekává úspěch, ale je opatrný, Putin předstírá sebedůvěru, ale čeká to nejhorší, uzavírá Mark Galeotti svoji analýzu pro Spectator.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme