Od začátku války Ukrajina podle Kyjeva pohřešuje 15 000 lidí. Rusko přiznalo jen 3392 zajatců

Od začátku války se na Ukrajině pohřešuje na 15 000 lidí. Tvrdí to v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnila média německé skupiny RND, ombudsmanka pro práva vojáků a poradkyně ukrajinského prezidenta Aljona Verbycká. Podle ní ale Rusko uznává daleko menší počet ukrajinských válečných zajatců. Nad osudem ostatních lidí tak panuje nejasnost. Údaj nelze nezávisle ověřit.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské ženy propuštěné z ruského zajetí (17. říjen 2022)

Ukrajinské ženy propuštěné z ruského zajetí (17. říjen 2022) | Zdroj: Profimedia

„Rusko v současnosti potvrdilo, že drží 3392 ukrajinských válečných zajatců, na Ukrajině se od začátku války ale pohřešuje na 15 000 lidí, a to včetně mnoha civilistů,“ řekla poradkyně prezidenta Volodymyra Zelenského.

O osudu 11 000 lidí, kteří nejsou hlášeni jako váleční zajatci, panuje nejistota. Podle Verbycké je možné, že část z nich drží Rusko na svých okupovaných územích či jsou válečnými zajatci. Není také vyloučené, že část z nich je po smrti.

Běloruské síly podle Minsku sestřelily raketu vyslanou z Ukrajiny, ta čelila rozsáhlému útoku

Číst článek

Podle ukrajinské představitelky je spolupráce s ruskými orgány ohledně válečných zajatců velmi špatná. Podle ní Rusko také nespolupracuje s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK), který má podle jejích slov problém s přístupem do ruských zajateckých táborů.

„A pokud spolupracovníci MVČK přístup dostanou, tak hned poté jsou zajatci přepravení jinam, aby se zvýšila nejistota,“ uvedla ukrajinská představitelka.

MVČK na začátku prosince informoval, že navštívil ruské i ukrajinské válečné zajatce. Podle agentury AFP byly tyto návštěvy zatím ojedinělé.

Pracovníci humanitární organizace měli možnost zkontrolovat podmínky, v nichž váleční zajatci žijí, a také způsob, jakým s nimi jejich věznitelé nakládají. Měli také možnost předat informace rodinám zajatců a rozdat zadržovaným prostředky osobní hygieny, přikrývky, teplé oblečení i knihy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme