Ukrajinská vojenská rozvědka se vylodila na Krymu. Provedla zde ‚speciální operaci‘, tvrdí Kyjev
Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že v noci na čtvrtek provedla společně s námořnictvem „speciální operaci“ na poloostrově Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Jednotky speciálních sil se vylodily na pobřeží a střetly se se silami okupantů, uvedla vojenská tajná služba na telegramu. Oznámila rovněž, že ukrajinské jednotky způsobily nepříteli ztráty a vyvěsily na Krymu ukrajinskou státní vlajku.
„Všech cílů a úkolů bylo dosaženo. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát,“ uvádí dále rozvědka, podle níž se ukrajinští bojovníci vylodili v okolí obcí Olenivka a Majak na severozápadě poloostrova. Jaké byly „cíle a úkoly“ této akce, vojenská rozvědka nezmiňuje.
Otázky a odpovědi: pád Prigožinova letadla. Jak se seběhla ‚speciální letecká operace‘?
Číst článek
Server Ukrajinska pravda mezitím s odvoláním na své zdroje napsal, že „soubor opatření“ v rámci speciální operace na Krymu pokračuje. „Není to jednodenní příběh, ale dlouhodobá operace. Ve středu byl zničen systém S-400 v Olenivce. Ve čtvrtek proběhl výsadek v Majaku. Operace stále probíhá, zatím nejsou k dispozici podrobnosti,“ řekl zdroj webu.
Mluvčí rozvědky Andrij Jusov později stanici Suspilne řekl, že při ukrajinském výsadku na západě Krymského poloostrova bylo zabito nejméně 30 Rusů a zničeny čtyři motorové čluny.
Podobná prohlášení jednotlivých stran ruské války na Ukrajině obvykle nejde bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva se k těmto informacím zatím nevyjádřila.
Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že podle médií ve čtvrtek brzy ráno byly slyšet výbuchy nedaleko obce Majak u mysu Tarchankut. Ruské zdroje podle BBC informují o skupině „ukrajinských sabotérů“, kteří připluli na člunech a zahájili palbu. V oblasti se nachází ruská radiotechnická základna a několik radarových systémů, podotkla BBC.
Co skutečně stálo za pádem letadla s Prigožinem, se nikdy nedozvíme, soudí politický geograf
Číst článek
Později se k operaci vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz, zda tato akce znamená začátek „deokupace“ poloostrova, novinářům odpověděl, že je příliš brzy na to, aby šlo mluvit o osvobození Krymu, píše agentura Unian. Zelenskyj poznamenal, že očekává podrobnou zprávu od šéfa HUR Kyryla Budanova.
Podle interaktivní mapy vojenských objektů na Krymu, kterou provozuje stanice RFE/RL, se v obci Majak nachází základna 3. pluku radiotechnických vojsk ruských vzdušných a kosmických sil. Na mysu Tarchankut je rovněž umístěn radarový uzel s radary Nebo-M a Kasta-2E2, v jehož okolí jsou stanoviště protivzdušné obrany.
Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Loni v únoru pak vojensky napadla celou Ukrajinu a poloostrov se od té doby stává opakovaně terčem vzdušných útoků. Ruští představitelé z úderů obvykle vinili Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům oficiálně obvykle nehlásil. Ve čtvrtek si Ukrajina připomíná 32. výročí od vyhlášení nezávislosti.