Starostové amerických měst chtějí omezit nasazení federálních sil. Kritizují jejich zásah v Portlandu
Starostové šesti amerických měst požádali Kongres, aby nedovolil federální vládě posílat federální síly tam, kde si jejich nasazení nepřejí. Prezident Donald Trump nařídil zásah těchto jednotek v oregonském Portlandu, aby tam pomohly zklidnit protesty, jež začaly po úmrtí černocha Geroge Floyda při policejním zásahu. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle serveru Politico zvažuje, že tyto jednotky posílí o dalších 50 lidí.
Dopis, který je určený vedení Sněmovny reprezentantů i Senátu, napsali starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Kansas City, Albuquerque a Washingtonu. „Administrativa neměla federální síly proti vůli měst vůbec nasadit,“ stojí v dopise.
V Portlandu, kde protesty trvají téměř dva měsíce, v pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek „by nepřežil jediný den“, kdyby federální agenti nebyli na místě.
Trumpovým argumentem pro nasazení federálních jednotek je tvrzení, že musí chránit soud a další federální objekty.
Starostové ale v dopise napsali, že federální agenti hlídkovali i v oblastech vzdálených od federálních úřadů a bezdůvodně zatýkali. Autoři dopisu píší, že podporují legislativu, která bude před nasazením federálních sil požadovat konzultace a souhlas místních úřadů. Pokud místní žalobce nepovolí utajenou akci, pak mají být příslušníci federálních sil zřetelně označeni stejně jako jejich auta. Dále zástupci měst v dopise žádají, aby měli federální agenti omezenou pravomoc při usměrňování davu.
Tisíce lidí se sešly na další demonstraci v Portlandu, protestují proti rasismu i federálním složkám
Číst článek
Někteří z demonstrujících viní portlandského starostu Teda Wheelera z toho, že dal povolení použít slzný plyn a další zásahové prostředky, i když byly protesty klidné.
Akce spojené s Floydovou smrtí jsou namířené proti rasové nespravedlnosti a o víkendu byly na některých místech násilné - v kalifornském Oaklandu lidé zapálili soudní budovu, ve virginském Richmondu auta, v texaském Austinu byl jeden člověk zastřelen, v coloradské Auroře jednoho člověka zranilo auto, které najelo do davu. V neděli večer se střílelo v parku v Portlandu a jeden člověk byl zraněn. Střelba podle policie nesouvisela s nálezem zápalných bomb a plných zásobníků do střelných zbraní v parku.