Rus žijící v Americe: Lidé v Rusku věří v Putina a jeho dobrotu. Běžně schvalují anexi Krymu
Před čtyřmi lety přejmenovalo město Washington prostor před ruským velvyslanectvím na Náměstí Borise Němcova. Teď během ruské války na Ukrajině tam na chodníku přibyl velký rudý nápis „vražda“, který úřady později nechaly smýt a začaly ho vyšetřovat pro ničení cizího majetku. U ruské ambasády se už týden střídají skupinky lidí, kteří přicházejí protestovat s ukrajinskými vlajkami či se vzkazy Vladimiru Putinovi. Mezi nimi také američtí Rusové.
Aleksandr mě zdraví vzkazem ruskému prezidentovi Putinovi, který do češtiny nebudeme tlumočit. Stejný sprostý nápis má i na tričku a vystupovat takto proti ruskému režimu tady ve Washingtonu, to je pro něj jen takový slabý odvar.
Poslechněte si reportáž o pohledu amerického Rusa Aleksandra na aktuální situaci v Rusku
Vypráví mi, že loni v létě ho zatkli přímo na Rudém náměstí v Moskvě, když tam požadoval Putinovo zničení s transparentem, kde měl napsané jeho přezdívky z dob jeho studia školy KGB.
Situaci v Rusku Aleksandr sleduje, i když tam zrovna nepobývá. Ostatně má tam svou 92letou maminku. A z toho, co od svých známých a příbuzných slyší, není nijak optimistický, pokud jde o možné zhroucení Putinova režimu zevnitř a odspodu. Za jedinou teoretickou naději považuje fyzickou likvidaci ruského prezidenta někým z jeho okolí.
Americký Senát zablokoval zákon o ochraně zdraví žen. Měl zaručit právo na potrat v celých USA
Číst článek
Těsně před totální invazí ruských vojsk na Ukrajinu prý Aleksandr volal svému 80letému učiteli. Jen tak, aby si popovídali, ne primárně o politice. Přesto slyšel, jak učitel věří v Putina a jeho dobrotu. O čečenském vůdci a Putinově spojenci Kadyrovovi prý řekl, že je skvělý člověk.
Když si Aleksandr volá se svými sestřenicemi a nabízí jim pohled zvenčí, prý mu odpovídají, že už Rusku nerozumí, protože žije v Americe.
Lidé běžně schvalují anexi Krymu, a ti z Aleksandrových známých, kdo s Putinem nesouhlasí, jsou raději zticha a nijak se neprojevují. Před ruskou ambasádou, kde prý také jeden čas pracoval, mi americký Rus říká, jak je mu smutno a do pláče.
Celou situaci označuje za horor, který si ale lidé v Rusku neuvědomují. Letos v létě plánoval Aleksandr zase cestu do Ruska za svou matkou, ale jak říká, všechno je teď vzhůru nohama.