Litva si s Ruskem vyměnila vězněné špiony. Na svobodu se dostal i Nor Berg
Mezi Litvou a Ruskem došlo k výměně vězněných špionů, Litva to oznámila v pátek. Stalo se tak na hranici mezi oběma zeměmi. Litva předala Rusku dva ruské občany, naopak Moskva předala Vilniusu dva litevské státní příslušníky i norského občana Frodeho Berga. Ten se nyní nachází na norském velvyslanectví ve Vilniusu.
Cestu k výměně špionů otevřel litevský prezident Gitanas Nauséda, když dvojici Rusů udělil milost. Moskva pak dala najevo, že v souvislosti s tímto krokem učiní reciproční opatření.
K výměně vězňů s Ruskem zatím nedojde, uvedla ukrajinská kontrarozvědka. Jednání pokračují
Číst článek
„V pátek v poledne jsme tuto operaci úspěšně provedli a litevští občané Jevgenij Mataitis a Aristidis Tamošaitis a norský občan Frode Berg se dostali do Litvy,“ cituje agentura AFP šéfa litevské rozvědky Dariuse Jauniškise. Oba Litevci se prý už sešli se svými rodinami.
Litva také potvrdila, že Rusku předala dvojici ruských občanů, které prezident Nauséda omilostnil. Jde o Nikolaje Filipčenka a Sergeje Mojsejenka.
Filipčenko si v litevském vězení odpykával desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.
Tamošaitis byl v Rusku odsouzen v roce 2016 k dvanáctiletému trestu vězení. Mataitis, který je občanem Litvy i Ruska, měl původně za ruskými mřížemi strávit 13 let.
Právo omilostnit vyzvědače
Právní předpoklady pro možnou výměnu vězněných špionů vytvořili minulý týden litevští poslanci, když schválili novelu trestního zákona, která dává prezidentovi právo omilostnit odsouzené vyzvědače cizího státu.
Kyjev finišuje rozhovory s Moskvou o výměně vězňů. Týká se to i zadržených námořníků Ruskem
Číst článek
Litevská agentura BNS minulý měsíc informovala o tom, že Moskva, Oslo a Vilnius jednají o výměně špionů. Úřady ani jedné z těchto zemí se k věci nechtěly vyjádřit, ale ani zprávu BNS nepopřely.
Nor Frode Berg byl letos v dubnu odsouzen v Rusku za vyzvědačství k 14 letům. Podle rozsudku shromažďoval tajné informace o parametrech ruských jaderných ponorek. Moskva už dříve oznámila, že v „blízké budoucnosti“ posoudí jeho žádost o milost.
Berg je penzionovaný pohraničník, který působil na norsko-ruské hranici. Agentura Reuters napsala, že v Bergově domovském městě Kirkenes na severovýchodě Norska lidé vedli kampaň za jeho osvobození. V centru vyvěsili transparent s nápisem „Pomozte Frodemu dostat se domů!“.