Výuka rodinných studií nebo přeškolení manželů. Rusko se snaží o ‚speciální demografickou operaci‘
Ruská federace se potýká s klesající porodností. Dlouhodobě se tak skrze příslib speciálních dávek a příspěvků snaží občany motivovat k zakládání větších rodin. Nina Ostaninová, šéfka výboru Státní dumy pro ochranu rodiny, hovoří o tzv. speciální demografické operaci, která ale vyvolává v některých Rusech obavy, že by jednoho dne mohlo dojít k úplnému zákazu potratů, všímá si web Rádia Svobodná Evropa.
V několika ruských regionech byl přijat v posledních měsících zákon zakazující „nucení k potratu“ s pokutami až 100 000 rublů (v přepočtu asi 25 tisíc korun) pro lékaře a zaměstnavatele, kteří budou shledáni vinnými. Obhájci lidských práv varují, že ženy, které chtějí podstoupit potrat, jsou v ordinacích od zákroku odrazovány nebo je jeho provedení záměrně zdržováno pod smyšlenými záminkami, aby ho nakonec už nešlo provést.
Úřady zároveň zesílily kampaň proti potratům ve vládních institucích a na státních univerzitách, přibližuje dále Rádio svobodná Evropa.
Součástí snahy je i kampaň proti „propagaci bezdětnosti“, která zahrnuje pokuty pro jednotlivce či organizace, kteří podporují životní styl bez dětí. Legislativa vychází z podobné politiky, která v roce 2022 zakázala „LGBT propagandu“. Rusko v březnu loňského roku přidalo „mezinárodní LGBT sociální hnutí a jeho strukturální jednotky,“ které ve skutečnosti neexistuje, na seznam extremistických organizací.
V listopadu 2024 se v ruských kinech začal promítat film propagující poselství proti potratům. Vysílán byl kanálem spojeným s ruskou pravoslavnou církví. Pro žáky, studenty vysokých škol a státní zaměstnance byly uspořádány speciální akce.
Dále došlo k novele zákona „o základech zdravotní péče v Ruské federaci“, která zahrnuje pojmy jako „jak před, tak i po narození“.
Putinova představa o ,tradiční roli’ versus potřeba nahradit ztráty z Ukrajiny. Ruská armáda nabírá ženy
Číst článek
Poptávka po antikoncepci
Ve snaze podporovat tradiční rodinné hodnoty byla zavedena i výuka „rodinných studií“ ve školách, která má dětem předávat ideologii rodiny jako základu státu. Mladí lidé tento krok kritizují, protože je omezuje v jejich svobodné volbě. V reakci na toto opatření došlo naopak k velké poptávce po antikoncepci. Množí se ale také obavy, že úřady se pokusí přístup k ní omezit.
Kromě omezení potratů a podpory tradičního modelu rodiny se ruská vláda rozhodla také zpřísnit podmínky pro rozvody. A prý to funguje. Jelena Michajlová, poradkyně v ruském centru pro výzkum veřejného mínění, uvedla, že v roce 2024 bylo zaznamenáno osm rozvodů na každých deset nových manželství.
V září 2024 vláda předložila návrh zákona, podle kterého mají manželé, kteří žádají o rozvod, tříměsíční lhůtu na smíření a povinné psychologické konzultace. Pokud by měli nezletilé děti nebo pokud by jeden z manželů chtěl manželství zachovat, manželé by museli projít procesem „přeškolení“.