V zasažených oblastech převládá solidarita. Je vidět, že si lidé chtějí pomáhat, přibližuje mluvčí charity
Lidem, kteří přežili v Turecku a Sýrii ničivé zemětřesení, pomáhá i Charita České republiky. „Soustředíme se na to, abychom co největšímu množství lidí zajistili základní potřeby,“ vysvětluje mluvčí charity Lenka Pipková a pro iROZHLAS.cz popisuje práci v turecké provincii Hatay. Kromě zahraničních organizací tam pomáhají místní. „Aktivovalo se neuvěřitelné množství dobrovolníků, kteří sami organizují pomoc ve svých regionech,“ popisuje.
Jaký je aktuální stav v Turecku?
Situace je komplikovaná. Stále ještě probíhají search & rescue práce (prohledávání sutin – pozn. red.). I když tahle část aktivit se už pomalu zmenšuje, protože šance, že se pod sutinami podaří najít ještě někoho, kdo přežil, je téměř mizivá. Samozřejmě není nulová, ale je velmi nízká.
Záchranáři v Turecku vyprostili tři přeživší. Bratři a mladá žena přežili v troskách zhruba 200 hodin
Číst článek
Kdo konkrétně v zasažených oblastech pomáhá?
Určitě nestojí veškerá pomoc na neziskových organizacích. Skupin lidí, které poskytují humanitární pomoc, je mnoho. Je to samozřejmě vláda, jsou to nevládní organizace.
Je tam i obrovská solidarita – aktivovalo se neuvěřitelné množství dobrovolníků, kteří sami organizují pomoc ve svých regionech. Nebo když mají někde příbuzné, tak pomáhají tam. V místech, která nejsou zasažena, se pořádají velké sbírky materiální pomoci a tak.
My jako Charita České republiky využíváme finance ze sbírky Charita pro Turecko a Sýrii, je to nejsnazší a nejrychlejší. Z toho financujeme aktivity a zajišťování humanitární pomoci.
Mrtvá těla převažují, říká o misi hasičů v Turecku mluvčí. Někde je stále naděje na záchranu
Číst článek
Dlouhodobě spolupracujeme se třemi nevládními organizacemi v Turecku i Sýrii – právě s nimi můžeme velmi rychle naskočit do poskytování pomoci. Ty byly v terénu už bezprostředně po zemětřesení.
Čemu se teď v Turecku neziskové organizace a týmy dobrovolníků primárně věnují?
Miliony lidí přišly o střechu nad hlavou a potřebují bezprostřední humanitární pomoc. To je to, na co se teď charita soustředí – zajistit co největšímu množství lidí základní potřeby. To znamená místo, kde mohou v teple přespávat, potraviny, pitnou vodu. V zasažených oblastech se i za normálních okolností pije voda balená a ta tam teď není.
Lidé budou potřebovat taky zdravotní péči nebo psychologickou podporu. A samozřejmě co nejdřív nějaké dlouhodobější řešení – přístřeší, kde budou moci žít delší dobu, ne stany. To není udržitelná situace.
Sbírky na pomoc obětem zemětřesení
ADRA: 66888866/0300, v.s. 389
Člověk v tísni: 51945194/0300
Český červený kříž: 333999/2700, v.s. 2301
Charita ČR: 55660022/0800, v.s. 118
Jak je to s dodávkami energií?
Nedokážu mluvit za všechny oblasti, ale tam kde se pohybujeme, tedy v tureckém regionu Hatay, dodávky většinou nejsou. Snažíme se zajistit generátory a další věci na vytápění a výrobu elektřiny. Situace je složitá – infrastruktura je v mnoha místech totálně zdevastovaná, takže se to nedá vyřešit hned.
Zhoršila v této souvislosti bezpečnostní situace? Propukají například nějaké nepokoje?
Objevují se komplikace v souvislosti s tím, jak velká je to tragédie, co ti lidé prožívají a čím prochází. To je zcela přirozená věc. Ale určitě se to nedá paušalizovat, spíš naopak – situace je poměrně klidná, negativní věci jsou spíš výjimky. Naopak v Turecku mnohonásobně převládá solidarita. Je vidět, že si lidi opravdu chtějí pomáhat a zapojují se.