Zvyšoval hlas na soudkyni a urážel státního zástupce. Pavel Rus dostal kázeňský trest, jeho kauza pokračuje

Muž, který podle obžaloby vyhrožoval úřadům a politikům popravami, si odnesl od Městského soudu v Praze návrh na kázeňský trest. O jeho podobě rozhodne podle zákona ředitel věznice. Během jednání obžalovaný Pavel Rus zvyšoval hlas, vyhrožoval soudkyni i státnímu zástupci a nerespektoval ani opakovaná napomenutí. Jeho advokát podal proti usnesení, které zatím není pravomocné, na místě stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Rus podle obžaloby vyhrožoval politikům i veřejným institucím popravami

Pavel Rus podle obžaloby vyhrožoval politikům i veřejným institucím popravami | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Nezvyšujte na mě hlas. Neskákejte mi do řeči.“ To jsou věty, které zaznívaly v dopoledních hodinách z úst soudkyně Pavly Hájkové při soudním jednání s Pavlem Rusem, mužem, který podle obžaloby rozposílal úřadům a politikům antisemitské výhrůžky, opakovaně.

Vyhrožoval politikům popravami, tvrdí obžaloba. Vrchní soud zamítl stížnost Pavla Rusa proti vazbě

Číst článek

Přišel totiž do jednací síně opět obtěžkán několika taškami, ve kterých si přinesl řadu dokumentů jako důkazů proti obžalobě. Tu označuje ve vztahu k sobě za „zcela lživou“ a sebe sama za „největší oběť perzekuce v historii Československa“.

Když mu pak soudkyně Pavla Hájková pokládala konkrétní dotazy, často utíkal z tématu, hledal v dokumentech a na upozornění soudkyně, aby se držel otázek, reagoval tím, že začal zvyšovat hlas.

„Vy tady máte nepopiratelné důkazy. A přehlížíte, že ozbrojená mafie zabila moji mámu, mého tátu. Je to organizovaný zločin, justiční orgány v České republice. Že jsem zabil mámu? To je podvod, paní,“ reagoval na soudkyni s odkazem na dřívější verdikt, který nad ním už v řijnu 2O23 vynesl Krajský soud v Praze.

V podobném duchu se neslo jednání asi hodinu a půl, než ho soudkyně Hájková po krátké poradě se senátem přerušila. A následně vyhlásila usnesení.

Soud schválil dohodu s Ivanou Timovou. S manželem vyhrožovala popravami a usekáváním hlav

Číst článek

„Obžalovaný se i přes předchozí napomenutí chová opakovaně urážlivě k soudu i státnímu zástupci. Mimo jiné jim vyhrožuje, že se vše jednou obrátí a oni stanou na místě obžalovaných, předsedkyni senátu obviňuje, že lže a stále na ni zvyšuje hlas. Soud shledal, že je po opakovaných napomenutích namístě udělit obžalovanému pořádkové opatření,“ vysvětlila s tím, že soud Rusa „přenechává řediteli věznice k eventuálnímu kázeňskému projednání“. Ze zákona tak může ředitel věznice rozhodnout o důtce, pokutě či třeba samovazbě.

Senát zvažoval také předání věci státnímu zástupci pro podezření ze spáchání trestného činu pohrdání soudem, nakonec se ale rozhodl k tomuto kroku nepřistoupit. 

„Soud dospěl k závěru, že kázeňské opatření zatím bude postačovat. A věří, že pan obžalovaný se bude nadále chovat k soudu i státnímu zástupci korektně a nebude nutné přistupovat k dalším opatřením,“ zakončila soudkyně Hájková zdůvodnění usnesení, proti kterému na místě podal advokát Pavla Rusa stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, který celou věc posoudí. Usnesení je tedy zatím nepravomocné.

Antisemitské výhrůžky

Původně před soudem nestál Pavel Rus sám. Společně s ním byla obžalovaná i jeho žena, Ivana Timová, která se měla podle obžaloby na rozesílání výhrůžek podílet tím, že prováděla korektury rozesílaných zpráv a že umožnila manželovi přístup do své datové schránky, ze které část zpráv také odeslal.

Dezinformátor Čermák nenastoupil do vězení. Vyhlásili jsme pátrání, potvrdila policie

Číst článek

Timová ale od počátku spolupracovala s policií a státním zástupcem a tak dostala možnost uzavřít dohodu o vině a trestu. Řízení tak pro ni skončilo rozsudkem Městského soudu v Praze na začátku ledna. Vyslechla si podmíněný trest, státní zástupce při tom přihlédl k její snížené příčetnosti. „Za této situace je uložený trest dostačující,“ vysvětlil žalobce Martin Bílý.

Rus, kterému hrozí až patnáctiletý trest vězení, měl podle obžaloby s pomocí manželky, která ho před soudem označila za autora všech textů, rozesílat výhrůžky třeba i z datové schránky svého otce. K ní měl neomezený přístup. Některé výhrůžky a antisemitské texty zveřejňoval také na svých webových stránkách. 

Adresáty výhrůžek byli expremiér Andrej Babiš (ANO), premiér Petr Fiala (ODS), nejvyšší státní zástupce Igor Stříž či vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Stovky antisemitsky laděných zpráv ale směřovaly také na úřady, školy, státní zastupitelství, Národní bezpečnostní úřad či Bezpečnostní informační službu.

Tušl se obrátil na Nejvyšší soud. Napadl verdikt za vydírání ženy a vyhrožování strážníkům

Číst článek

V nich Rus podle žalobce psal o tom, že české úřady, policii a justici ovládá „zločinecká banda židovského původu“, a vyhrožoval, že jejich představitelům „skutečně nezávislé soudy useknou ty prolhané hlavy“.

Pavel Rus dlouhodobě svou vinu odmítá. Naopak upozorňuje, že žádnou z výhrůžek neodeslal on a za autora označuje právě Ivanu Timovou a svého otce. „Já jsem pouze autorem konceptů, nic jsem neodesílal,“ opakoval stále.

Loni v říjnu si už Rus vyslechl rozsudek Krajského soudu v Praze, který ho poslal za ublížení na zdraví s následkem smrti na pět let za mříže. Podle zatím nepravomocného verdiktu měl v únoru 2019 uhodit několikrát do hlavy svou nemocnou matku, které tak způsobil zranění, kvůli kterým po řadě operací o dva měsíce později zemřela.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme