Na ubytovnách, v azylových domech, v nevhodných bytech nebo na ulici žije podle odhadů Iniciativy za bydlení 76 až 165 tisíc lidí, zhruba čtvrtina jsou děti.
Málokdo v Česku je ochotný vydávat za bydlení více než 40 procent příjmu. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál a Český rozhlas Plus.
Výdaje na bydlení zatěžují zhruba každou osmou domácnost v Česku, nájmy rostou a roste i doba, za kterou si jsou Češi schopni našetřit na koupi vlastního bydlení.
Debatovali Aleš Juchelka (ANO), Jiří Havránek (Spolu), Olga Richterová (Piráti), Barbora Špicarová Stašková (STAN), Tomáš Skřička (SPD), Matěj Gregor (Motoristé sobě) a Vítek Prokop (Stačilo!).
Pronajmout si byt je od začátku roku zase o něco dražší. Vyplývá to z meziročního srovnání cen společnosti Bezrealitky. Zvláště mladí lidé tak kvůli úspoře častěji hledají spolubydlící.
Ceny na trhu nemovitostí opět rostou, napříč republikou stouply průměrně o téměř 11 procent. Statistika České bankovní asociace vzala naději všem, kteří doufali v to, že se dostupnost bydlení zlepší.
Na podzim nastoupil Petr Kulhánek (STAN) na ministerstvo pro místní rozvoj, kde se odehrávaly největší souboje tehdy vládních Pirátů s ODS. S odporem občanských demokratů se musí vyrovnávat i on.
Pozitivní nejsou ani vyhlídky – inflace, podle které se řídí centrální banka, sice koncem příštího roku klesne. S výrazným poklesem úrokových sazeb se ale příliš počítat nedá.
„Děti to berou jako realitu. Berou to možná jako dobrodružství. Neprožívají to tak. Nepodali jsme jim to jako nějakou tragédii,“ říká Lubomír Kováčik, který žije v náhradním bydlení.
Nova stavební pravidla jsou sice na světě, digitalizace stavebního řízení je ale na tři roky de facto zastavena. Slíbených deset tisíc nových bytů rovněž nikde.
„Každý architekt si navrhoval chatičku nebo chalupu, takže jsme říkali: fajn, pojďme vybrat to, co je zajímavé,“ říká teoretik architektury Radek Váňa.
„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
„Starat se o bydlení je každého odpovědnost. Měli bychom si zvyknout, že když ho někdo bude chtít, tak musí určitou dobu spořit a kombinovat to s hypotékou,“ říká Dvořák.
„Zákon o sociálním bydlení bude upravovat to, aby se lidé v bytové nouzi mohli navracet zpět do standardního bydlení,“ vysvětluje šéfka platformy pro sociální bydlení.
Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je proti mimořádnému srpnu pokles o 8,1 miliardy. Meziroční růst zpomalil ze 130 procent v srpnu na 80 procent.
Máme velmi nedostupné bydlení, zejména v těch větších bohatých městech, nájemní i vlastnické a situace se zhoršuje i kolem měst, říká sociolog Daniel Prokop.
Krize bydlení, do které se Česko propadlo, je popsána jako nedostatek bytů. Ani skvělé zprávy Hypomonitoru ale nejde vykládat tak, že tento nedostatek zmizí.
Česko je zemí s nejméně dostupným bydlením z celé Evropy. Vyplývá to z dat společnosti Deloitte. Na nákup bydlení o rozloze 70 metrů čtverečních je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd.
„V Česku zatím podobné programy, které by byly založené na propojení developerů a obcí, nebyly. Je to určitě novátorské,“ vysvětluje Jan Klusáček z z Platformy pro sociální bydlení.
Nově mají šanci získat startovací byt lidé, kteří žijí sami, je jim méně než 40 let a nemají takové příjmy, aby si mohli dovolit hypotéku nebo tržní nájemné. Ve startovacích bytech je snížené.
V průzkumu společnosti Delloite odpovídali respondenti z generací Y a Z. Více než zahraniční vrstevníky je znepokojují ceny bydlení, pro většinu je důležitá spokojenost v zaměstnání.
Celosvětově rozšířený problém je vzhledem k četným negativním dopadům na obyvatele i ubytovací služby regulován v mnoha evropských městech. Praha a další česká města však stále přešlapují na místě.