„Každý architekt si navrhoval chatičku nebo chalupu, takže jsme říkali: fajn, pojďme vybrat to, co je zajímavé,“ říká teoretik architektury Radek Váňa.
„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
„Starat se o bydlení je každého odpovědnost. Měli bychom si zvyknout, že když ho někdo bude chtít, tak musí určitou dobu spořit a kombinovat to s hypotékou,“ říká Dvořák.
„Zákon o sociálním bydlení bude upravovat to, aby se lidé v bytové nouzi mohli navracet zpět do standardního bydlení,“ vysvětluje šéfka platformy pro sociální bydlení.
Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je proti mimořádnému srpnu pokles o 8,1 miliardy. Meziroční růst zpomalil ze 130 procent v srpnu na 80 procent.
Máme velmi nedostupné bydlení, zejména v těch větších bohatých městech, nájemní i vlastnické a situace se zhoršuje i kolem měst, říká sociolog Daniel Prokop.
Krize bydlení, do které se Česko propadlo, je popsána jako nedostatek bytů. Ani skvělé zprávy Hypomonitoru ale nejde vykládat tak, že tento nedostatek zmizí.
Česko je zemí s nejméně dostupným bydlením z celé Evropy. Vyplývá to z dat společnosti Deloitte. Na nákup bydlení o rozloze 70 metrů čtverečních je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd.
„V Česku zatím podobné programy, které by byly založené na propojení developerů a obcí, nebyly. Je to určitě novátorské,“ vysvětluje Jan Klusáček z z Platformy pro sociální bydlení.
Nově mají šanci získat startovací byt lidé, kteří žijí sami, je jim méně než 40 let a nemají takové příjmy, aby si mohli dovolit hypotéku nebo tržní nájemné. Ve startovacích bytech je snížené.
V průzkumu společnosti Delloite odpovídali respondenti z generací Y a Z. Více než zahraniční vrstevníky je znepokojují ceny bydlení, pro většinu je důležitá spokojenost v zaměstnání.
Celosvětově rozšířený problém je vzhledem k četným negativním dopadům na obyvatele i ubytovací služby regulován v mnoha evropských městech. Praha a další česká města však stále přešlapují na místě.
Vysoké ceny bydlení nutí část lidí stěhovat se mimo město, což ohrožuje jeho ekonomiku. S růstem problému sílí také tlak na newyorské politiky, aby se situací něco dělali.
Hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu, podle kontrolorů dlouhodobě přetrvávají. Podle ministerstva pro místní rozvoj je jde o nelichotivé vysvědčení hnutí ANO.
Průměrná sazba hypoték na počátku ledna klesla z prosincových 6,02 procenta na 5,96 procenta. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Zatímco lidem v nájmech stouply oproti loňskému podzimu náklady na bydlení zhruba o 2000 korun, ti, kteří žijí ve vlastním, si připlatí kolem tří stovek. Ukazují to data společnosti PAQ Research
Jakmile si zájemce nakliká dům, o který má zájem, s umístěním na konkrétní pozemek už mu architekti pomůžou. „Proto je dům variabilní, dá se zrcadlit a natáčet,“ vyzdvihují architekti.
Nepřekvapivě je situace nejhorší v Praze, kde získání vlastního bydlení vychází na 15,3 průměrných hrubých ročních platů. Souvisí to samozřejmě i s tím, že naše mzdová hladina je stále dost nízká.
Odborníci po léta bijí na poplach, že vyrůstání v nekvalitním bydlení – od ubytoven po azylové domy nebo jiné formy skrytého bezdomovectví – je pro děti zdrojem traumat a na ně navázaných problémů.
Cena nemovitostí výrazně roste a prostor pro bydlení se zmenšuje. Ve světě, ale i u nás se kvůli tomu objevují nové trendy, které sází na minimalismus. Velké oblibě se těší třeba tiny housy.
Hypoteční trh se v loňském roce propadl meziročně o 60 procent. Letošní březen ale přinesl podle Hypomonitoru České bankovní asociace překvapení. Hypoteční trh totiž začal mírně ožívat.