Jedním z důvodů, proč mast chybí, je příliš nízká cena, kterou Česko za přípravek platí. Lékárníci se ale shodují na tom, že vypadává z trhu stále častěji a jeho dodavatelů postupně ubývá.
„Určování polohy atomů v krystalech všech druhů materiálů má zásadní význam pro náš každodenní život. Ovlivňuje nejen funkci léků, ale třeba také vývoj nových součástek pro počítače,“ uvádí Palatinus.
Například paracetamol se vyrábí jen v Číně, a to především z ekonomických důvodů. Podzimní nedostatek léků podle Fuska zapříčinilo zrušení covidových restrikcí v Číně.
„Přestože už to jsou tři roky od začátku pandemie, nejde o mrtvý stav. Koronavirus pořád získává nové mutace, naše imunita se tomu brání. Dohromady to tvoří fluidní systém,“ přibližuje Jan Pačes.
Buněčná imunoterapie Yescarta divize Gileadu měla porušit patenty podobné terapie firmy Juno Therapeutics patřící společnosti Bristol. Odvolací soud ale rozhodnutí o porušení patentů zrušil.
Makléř Shore Capital Adam Barker uvedl, že AstraZeneca prodala svoje akcie Moderny, aby vydělala na jejich růstu. Akcie koupila v letech 2013 až 2016 a investovala do nich zhruba 400 milionů USD.
Zájem o očkování proti chřipce byl loni obrovský v celé Evropě, chybělo až 30 milionů dávek. Některé země proto pro letošní rok objednávky navýšily. Česko mezi nimi není.
Z 66 obviněných je 23 lékařů, ostatní stíhaní jsou zaměstnanci či manažeři farmaceutických společností. Celkovou výši úplatků předaných lékařům vyčíslili kriminalisté na zhruba 12 milionů korun.
Lék společnosti MYR Hepcludex v červenci podmínečně schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky k léčbě infekčního zánětu jater vyvolaného virem hepatitidy D u dospělých trpících cirhózou jater.
NBC News sestavila seznam 80 článků z kategorie fake news o zdraví, které na různých internetových platformách nasbíraly nejméně 25 tisíc sdílení, komentářů a reakcí.
Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. V současnosti už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho verzí.
„Koupě patentu nám otevírá cestu, podílet se na zajímavém výzkumu s velkým potenciálem pro účinnější a bezpečnější formu léčby této choroby,“ uvedl Richard Weinberg ze Svenox Pharmaceuticals.
Německá farmaceutická firma Fresenius Kabi chce zmařit popravu amerického vraha. Všímá si toho stanice Deutsche Welle. Americký stát Nebraska chce muže popravit látkou vyrobenou v Německu.
V Portoriku sídlí řada velkých farmaceutických továren. Ty však kvůli spoušti zanechané hurikánem Maria jen složitě udržují výrobu. USA se proto obávají, že některé léky budou brzy na trhu chybět.
USA se potýkají s epidemií, která zabíjí stále víc lidí. Jejím původcem není ani bakterie, ani virus nebo sedavý životní styl - zabijákem číslo jedna u Američanů do 50 let je předávkování drogami.
Policie stíhá 180 lidí v souvislosti s údajnými úplatky za předpisy léků. Peníze přijímali lékaři od zástupců dvou farmaceutických firem za to, že předepisovali jejich léky.
Dnešek byl zvolen dnem Parkinsonovy choroby. Nemocných bude podle odhadů stále přibývat, farmaceutické firmy proto rozšiřují spolupráci s vědci. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je v různých fázích vývoje 34 inovativních léků a 3 nové diagnostické metody.
V Česku by už neměly chybět specializované léky. Kvůli kurzu eura a nízkým cenám léčiv na českém trhu se distributorům vyplácí nakupovat u nás a prodávat v zahraničí. V minulosti tak v lékárnách chyběly přípravky na léčbu srdečních chorob, rakoviny, některá antibiotika nebo inzulín. Připravovaná novela zákona o léčivech, kterou dnes projedná vláda, by tomu měla zabránit. Firmy budou muset vývoz vybraných léčiv hlásit dopředu.
Ve farmaceutickém průmyslu vznikne spojením společností Pfizer a Allergan nový gigant. Ohlášená fúze obou firem je podle dostupných informací třetím největším převzetím firem v dějinách.
Některé farmaceutické firmy v Česku chtějí od příštího roku začít zveřejnovat, kolik platí lékařům za spolupráci. Tedy to, kolik si lékař vydělal za přednášky, posudky, nebo jaké kongresy a školení mu firma zaplatila. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu chce spustit projekt, který má zprůhlednit spolupráci lékařů s výrobci léků. Podobný systém funguje třeba ve Spojených státech.
Sběrači bylin na Vysočině v těchto dnech trhají a suší. Diviznu, třezalku nebo lipový květ nosí do výkupen a vylepšují si tak domácí rozpočet. Třeba v Havlíčkově Brodě každý týden odevzdává plné pytle voňavých květů kolem 40 lidí.
Z evropského trhu možná zmizí některá generika, levnější verze léků odvozené od dražších originálních léčiv. Důvodem je skandál s indickou společností GVK Biosciences, která k nim prováděla klinické studie. Evropská agentura pro léčivé přípravky má podezření, že údaje o účinnosti a bezpečnosti léků mohou být zfalšované. Doporučila proto pozastavení jejich registrace. Rozhodnout teď musí Evropská komise.
Prasečí a ptačí chřipka nebo nemoc šílených krav vyvolaly mezi lidmi po celém světě paniku. Černé scénáře se nakonec nenaplnily, ale preventivní opatření stály daňové poplatníky miliardy. Také v případě eboly by farmaceutické firmy mohly těžit z vyvolaného strachu. Zatím jsou spíše obviňovány, že s vývojem účinné protilátky proti krvácivé horečce zaspaly.
Je to přesně rok, co zemřel profesor Antonín Holý. Léky tohoto světově významného českého chemika pomáhají milionům lidí po celém světě, zejména pak lidem nemocným AIDS. V roce 2017 vyprší patent na jeho nejznámější přípravek. Farmaceutické firmy se už teď připravují.
Farmaceutické firmy ze Západu údajně ve velkém testovaly léky na pacientech v bývalém Východním Německu. Týdeník Spiegel přišel s údaji, které potvrzují dlouho tradované podezření.