Zázvor místo chemoterapie, infarkt z instantních nudlí. Mezi fake news o zdraví bodovala rakovina
Spiknutí doktorů a farmaceutických společností tají lék na rakovinu, zázvor je účinnější než chemoterapie, instantní nudle mohou způsobit infarkt. To jsou podle analýzy televize NBC News některé ze zdravotnických dezinformací, které měly letos na internetu největší dosah. O čerstvém příkladu tohoto fenoménu informoval deník The Washington Post, podle něhož Facebook zakročil proti zavádějícím reklamám týkajícím se léků na prevenci šíření HIV.
NBC News sestavila seznam 80 článků z kategorie fake news o zdraví, které na různých internetových platformách nasbíraly nejméně 25 tisíc sdílení, komentářů a reakcí. Padesátka těch nejúspěšnějších si údajně dohromady připsala více než 12 milionů takových interakcí.
Autoři analýzy dospěli k závěru, že nejpopulárnější byly v uplynulých 12 měsících manipulace týkající se rakoviny a léčby této nemoci. Žebříčku vévodí dubnový článek z webu Natural News s titulkem Rakovinový průmysl nehledá lék, je příliš zaneprázdněn vyděláváním peněz.
Švédský novinář: Dezinformační mašinerii pomáhají užiteční idioti. Než něco pošlete dál, vypijte sklenici vody
Číst článek
Text, jehož autor obviňuje blíže nespecifikovaný spolek lékařů, vládních agentur a výrobců léčiv ze zatajování léku na rakovinu, nasbíral celkem 5,4 milionu interakcí, přičemž největší úspěch měl na facebooku.
Web Natural News měl na sociální síti skoro tři miliony fanoušků, než byla jeho stránka v červnu zrušena za šíření „zavádějících a nepřesných informací“.
Lék na rakovinu, prevence HIV
Velký ohlas měly také články, které doporučovaly marihuanu jako lék na rakovinu, v podobném kontextu byly propagovány datle, bezinky, nejrůznější bylinky, česnek či šťáva z listů papáje. Přes 800 tisíc interakcí vygenerovala falešná zpráva o tom, že zázvor je při léčbě rakoviny „10 tisíckrát účinnější než chemoterapie“.
Kromě rakoviny byly častým motivem zdravotnických dezinformací také účinky vakcín či fluoridů, přičemž v některých případech podle NBC News falešné zprávy zastínily důvěryhodné zpravodajství.
„Dezinformace o zdraví byly letos velkým tématem. Sociální média pod tlakem ze strany zákonodárců, odborníků a aktivistů dramaticky měnila svá pravidla s cílem zakázat nebo omezit šíření nepravdivých tvrzení o zdraví, které více než deset let nebyly potlačovány,“ shrnuje americká televize.
Například Youtube v lednu oznámil, že bude uživatelům méně doporučovat mimo jiné videa o „podvodných zázračných lécích na závažná onemocnění“. Podle zářijové reportáže BBC nicméně algoritmus platformy stále takový obsah propagoval, přičemž se u videí zobrazovaly reklamy na zavedené značky.
Gymnazista se rozhodl proti fake news bojovat vlastní aplikací. ‚Facebook jako zdroj nestačí,‘ tvrdí
Číst článek
Sociální síť Instagram zase ohlásila tažení proti hashtagům používaným k šíření dezinformací o očkování, o pokrocích v této souvislosti hovoří také Facebook.
Nově společnost Marka Zuckerberga zakročila proti sérii zavádějících reklam, které se snažily spojovat jistý lék na prevenci viru HIV se závažným poškozením kostry a ledvin.
O případu informoval list Washington Post, podle něhož Facebook reagoval na záplavu apelů ze strany aktivistů, odborníků a vládních činitelů. Ti se obávali vytvoření podhoubí pro krizi veřejného zdraví.
První varování prý přišla už v září, sociální síť ale přijala opatření až na konci minulého týdne. V tichosti začala některé z reklam označovat za obsah porušující její pravidla. Sdělení byla podle všeho placená stránkami napojenými na právníky, kteří žalují výrobce daného léku za údajnou újmu způsobenou klientům.
Podle deníku nastřádaly reklamy miliony zhlédnutí a mnohé z nich zadavatelé deaktivovali ještě před zásahem administrátorů.