„Teď je důležité dát šanci diplomacii,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v pořadu Pro a proti. Také europoslanec Tomáš Kubín (ANO) chválí Evropu za to, že vyčkává.
„Trump je známý tím, že to na začátku vždycky přežene, čímž si vytvoří prostor k ustupování,“ míní o krocích šéfa Bílého domu amerikanista a komentátor Jiří Pondělíček.
Jen v USA odepsaly minulý týden akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněla agentura Reuters. Japonský akciový index Nikkei 225 v pondělí zahájil obchodování propadem o více než osm procent.
„Je pravda, že se časy mění a spolu s nimi i cenová úroveň. Ovšem ani po započtení inflace jsme na tom nebyli se zahraničním obchodem nikdy lépe než loni,“ komentuje Petr Holub.
Několik ministerstev a federálních agentur dostalo prezidentovu instrukci, aby do šesti měsíců zjistily celní a jiné obchodní překážky nevýhodné pro Spojené státy.
Americký prezident Donald Trump často vykresluje Mexiko jako dodavatele drog a nelegálních migrantů do USA. O aktuálních problémech mezi USA a Mexikem mluví iberoamerikanistka Kateřina Březinová.
„EU by silně zareagovala na jakéhokoliv obchodního partnera, který by zavedl nespravedlivá či svévolná cla na zboží z EU,“ řekl podle agentury AFP mluvčí Evropské komise.
„Pokud teď Kanada uvalí odvetná cla na Ameriku ve stejné výši, na kanadskou inflaci se to projeví více než na americkou, protože Kanada je na dovozech z Ameriky závislá více,“ podotýká ekonom Bartoň.
Zatímco Spojené státy americké nyní čeká podle nového prezidenta Donalda Trumpa zlatý věk, Evropa se obává zhoršení situace kvůli hrozbě obchodních válek. Sama EU se musí změnit, zní od podnikatelů.
„Pokud si budou USA selektivně vybírat jednotlivé zástupce Evropy, pak to bude vytvářet ještě větší napětí,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
„Máme co dočinění s byznysmenem, který s námi nebude jednat v rukavičkách. Musíme opustit naivitu a čelit realitě,“ pronesla europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z frakce Evropská lidová strana
Trump tuto politiku povede méně ideologicky, Green Deal ho nezajímá, už teď je ale jasné, že jeho dominantním zájmem bude Čína a asijské země a co bude s Evropou, je mu srdečně jedno, říká Švihlíková.
Rusko se opírá o patrně legální proces, během něhož zboží působí, jako že míří do Číny nebo Ázerbájdžánu. Po překročení hranice ale dodavatel jednoduše změní místo dodávky, popsal jeden z nich.
Vyšetřování se zaměří na různé druhy sýrů, mléka, smetany a dalších produktů určených k lidské spotřebě. Krok Pekingu zřejmě souvisí se sporem o cla na dovoz čínských elektromobilů do EU.
Vztahy Gruzie a EU ochladilo finální přijetí zákona o zahraničním vlivu. Na to vláda Gruzínského snu navázala oznámením, že zadá významný tendr na stavbu hlubokomořského přístavu čínským společnostem.
Česká republika se snaží v rozvojových zemích podporovat například vzdělání, zdravotnictví nebo zemědělství. I tak ale její zahraniční pomoc nepřibližuje závazku, který má do roku 2030 splnit.
22:51
Bělehrad/Moskva||Magdaléna Fajtová|Ekonomika|Svět ve 20 minutách
Vývoz se podle novinářů týká zboží od traktorů až po elektroniku. Například srbská společnost Kominvex v roce 2022, kdy začala vyvážet do Ruska, zvýšila své zisky více než tisícinásobně.
Od začátku ruské invaze se také dobře rozvíjí obchod Moskvy s několika středoasijskými republikami, Tureckem a některými evropskými státy. Mezi nimi jsou Bulharsko, Řecko, Slovinsko a také Rakousko.
Dovozená auta z Číny se nyní na prodeji aut v Rusku podílejí 49 procenty. Před válkou, konkrétně v červnu 2021, tento podíl činil sedm procent, ukazují údaje analytické společnosti Autostat.
U nafty bude podle unijních činitelů strop činit 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel. Opatření vstoupí v platnost v neděli, až jej členské země formálně schválí a potvrdí skupina G7.