Ani jediná další, skandovali lidé v Polsku. Kritizovali potratovou politiku, kvůli které zemřelo několik žen

V polských městech Čenstochová nebo Sochaczew pokračují ve čtvrtek demonstrace proti současné polské potratové politice. Lidé se proti ní znovu bouří po smrti další těhotné ženy. Pod heslem „Ani jediná další“ ve středu protestovali Poláci v 70 městech. Na shromážděních zaznívala slova nedůvěry k současné polské vládě i lékařům, ale také strach z otěhotnění v Polsku.

Od stálé zpravodajky Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ani jednej więcej!“ Heslo protestů po celém Polsku

„Ani jednej więcej!“ Heslo protestů po celém Polsku | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

Heslo „Ani jednej więcej!“ lidé skandovali už na začátku. Kolem řečnického oválu na Staroměstském náměstí ve Vratislavi se sešly stovky lidí. Přišly podpořit práva rozhodovat o vlastním těle a podstoupit umělé přerušení těhotenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polsku pokračují demonstrace proti potratové politice. Natáčela zpravodajka Kateřina Havlíková

Střed setkání tvořili vystupující – aktivisté, lékaři a dobrovolníci, kteří celou dobu drželi velká parte žen, které kvůli neprovedení zákroku v posledních letech zemřeli – Dorota, Izabela, Agnieszka, Justyna a další.

Polsko má společně s Maltou nejtvrdší potratový zákon v Evropě. Od roku 2021 prakticky není možné umělé přerušení těhotenství provést vůbec.

„Pamatujete si na protesty po rozhodnutí ústavního soudu? Tehdy jsme masově vyšli do ulic a mnozí z nás riskovali postih. Mnohé zadržela policie, čelili různým kárným řízením. Ale nelekli jsme se. Protože šlo o naše práva, tak jsme byli odvážní, odvážné. A když teď slyším, že jsou lékaři, kteří se bojí o své místo, a proto nedělají svou práci, zůstává mi rozum stát. Že nás vědomě ohrozí, aby chránili své zájmy, svoje jistoty. Jsme ženy, těhotné, jsme lidské bytosti,“ volala Marta Stożeková z iniciativy Spolu do megafonu.

Slovo katotaliban se u části společnosti vžil jako označení pro současnou vládu a její postoje a rozhodnutí | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

Polští porodníci se brání kritice po smrti několika těhotných. Je nespravedlivá a podobá se prý lynči

Číst článek

Podstoupit zákrok je teoreticky legální pouze v případě znásilnění, incestu nebo v případě ohrožení zdraví a života ženy. Prakticky lékaři ale často nechtějí provést zákrok ani v takových případech. Také proto, že jim za to hrozí například trest v podobě ztráty praxe.

„Vážení lékaři, kteří se bojíte,“ pokračovala Stożeková. „Existuje jedna specializace, která je bezpečná, která není zatížená děláním těžkých a vážných rozhodnutí. Je to dermatologie. Jestli se tak bojíte, to změňte specializaci.“

Poslední těhotnou ženou, která zemřela v nemocnici, byla 33letá Dorota z Bochně. 21. května ji přijali v nemocnici Jana Pavla II. v Novém Targu, když jí ve dvacátém týdnu těhotenství odtekla plodová voda. Tři dny ležela na zádech hlavou dolů, dokud plod neodumřel. Dorota zemřela o několik hodin později na sepsi.

‚Strach o svůj život‘

Kvůli současným zákonům se v Polsku necítí bezpečně například jiná těhotná žena - Matylda, která dorazila na protest.

„Už dřív jsem se účastnila protestů Strajku kobiet, ale teď se mě celá situace dotýká o to bolestněji, že jsem sama v osmém měsíci těhotenství. Já mám obrovské štěstí, že žiju ve Vratislavi a tady je jiná situace než třeba dál na východě země. Ale v celém Polsku je to teď tak, že se tu žena nemůže cítit bezpečně,“ vyprávěla.

‚Tento postup jsem ještě neviděl,‘ říká vyšetřovatel smrti další těhotné Polky. Zemřela po odumření plodu

Číst článek

Nebýt v Polsku matkou se rozhodla jiná účastnice. Mladá žena s transparentem – Kinga: „Napsala jsem na ten transparent, že kvůli strachu o svůj život se v téhle zemi matkou nestanu. Jsem tu nejen kvůli svým právům, ale aby všichni měli rovný přístup k lékařské péči. Aby všichni mohli bez obav k lékaři, aby těhotenství nebylo spojené se strachem.“

Lidé taky skandovali „Chceme lékaře, ne misionáře!“ To samé měl na transparentu napsané Robert.

„V Polsku platí zákon, který umožňuje lékařům odvolat se na ‚svědomí‘,“ dal se do vysvětlování.

„Tím můžou odmítnout provádět určité úkony, zákroky. Zachází to tak daleko, že lidé umírají, protože se jim prostě nedostane pomoci. Například v Podkarpatském vojvodství podepsali klauzuli o svědomí všichni lékaři. Ženy tam tak nemají možnost podstoupit umělé přerušení těhotenství, dokonce ani v těch případech, které jsou v Polsku ještě legální. Chceme, aby lékaři dělali svou práci a nekonali proti lékařské přísaze.“

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že rozhodnutím ústavního soudu v roce 2020 se v Polsku nic nezměnilo. Tehdy instituce rozhodla, že nelegální je provedení zákroku i v případě vážného porušení plodu nebo nevyléčitelné nemoci dítěte. Téma bylo podle něj zneužité propagandou a protesty jsou toho výsledkem.

V únoru náměstkyně ministryně pro rodinu a sociální politiku Barbara Sochová řekla, že omezení práva na potrat je metodou kontroly porodnosti. Polsko se v současnosti nachází v demografické krizi. Podle OSN bude v zemi v roce 2050 o 4,5 milionu lidí méně, než nyní. Společnost stárne a porodnost je jedna z nejmenších v Evropě.

Ve Vratislavi vystoupili aktivisté, lékaři i právníci | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme