Praha si při boji s chudobou nepočínala efektivně, uvádí zpráva NKÚ. Město její závěry odmítá
Praha při rozdělování peněz na boj s chudobou a sociální začleňování nepostupovala vždy efektivně, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podpora podle něj byla jednostranná, město nesledovalo účelnost programů. Město zásadně odmítlo závěry zprávy, kontroloři podle něj postupovali chybně a ignorovali odborná stanoviska.
NKÚ se zaměřil na to, jakým způsobem vedení Prahy rozdělovalo prostředky v letech 2014 až 2017 v rámci operačního programu „Praha – pól růstu ČR“ o rozpočtu 1,3 miliardy korun, polovinu z něj hradí fondy Evropské unie. Peníze je možné čerpat až do roku 2023.
Kontroloři prověřovali dodržování právních předpisů, dále to, zda jsou projekty účelné a efektivní a zda má program v boji s chudobou a k sociálnímu začleňování průkazné přínosy. Ve všech těchto oblastech zjistili ze strany města nedostatky.
Krize bydlení? ‚Dříve bylo v Praze možné postavit všechno, teď prakticky nic‘
Číst článek
„Hlavní město Praha nestanovilo ukazatele, podle kterých by mohlo sledovat, jak je program úspěšný, tedy s jakým cílem a výsledkem přispívá k řešení chudoby a sociálního začleňování. Město sledovalo spíše počty výstupů projektů, jako jsou počty zařízení, která poskytují služby, nebo počet lidí, kteří je využívali, i když nemusí vždy patřit mezi ohrožené,“ píše se ve zprávě.
Podle ředitele odboru evropských fondů magistrátu Karla Andrleho jsou však tyto závěry kontroly výsledkem nesprávné a laické interpretace podkladů. Kontroloři podle něj nepochopili problematiku a ignorovali doložená odborná stanoviska
„NKÚ ne vždy prezentuje fakta, ale nepodložené, subjektivní názory svých úředníků, a to bohužel navzdory názorům respektovaných odborníků,“ uvedl Andrle.
Podle úřadu město pravděpodobně nedosáhne cílových hodnot některých ukazatelů, které si v operačním programu stanovilo. Do poloviny programového období se podařilo vybudovat pouze jedno zázemí pro služby a sociální práci z plánovaných 112.
„Tento závěr je více než předčasný. První výzvy byly vyhlášeny až v roce 2016 a před sebou má program téměř pět let implementace, během nichž se situace bude vyvíjet,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
NKÚ také upozornil na jednostranný výběr projektů. Město z 90 procent podporovalo projekty týkající se kulturně komunitních center a sociálních podniků, oblast azylových domů či sociálních bytů zůstala na okraji zájmu.
Praze se nedaří ani proces posuzování projektů. „Na posuzování žádostí má město 7 měsíců, ve skutečnosti ale proces trval 11 až 18 měsíců, a to i u výzev, kde bylo třeba jen 10 žadatelů,“ uvádí kontroloři.
NKÚ zkontroloval 22 konkrétních projektů a 60 procent z nich vyhodnotil jako účelné či s mírnými nedostatky. U 40 procent zjistil, že jejich přínos k sociálnímu začleňování a k boji s chudobou byl jen omezený. Některé z nich pak nemělo město podle pravidel programu k podpoře vůbec vybrat.
Kompletní závěry kontrolního úřadu si můžete přečíst zde: