Lezou na vrcholy mrakodrapů a pořizují dechberoucí fotky. Není to pro každého, varuje rooftopper
OBRAZEM. Zachycují světové metropole tak, jak je vidělo jen minimum lidí. Rooftoppeři šplhají na vrcholky výškových budov, jeřábů, střešních antén a dalších konstrukcí, aby vyfotili města z ptačí perspektivy. Ty poté zveřejňují na sociálních sítích. Někteří z nich mají tisíce fanoušků.
Visí z lešení, dělají shyby na vrcholcích jeřábů, sedávají na okrajích budov. Mnoho lidí považuje rooftoppery (z anglického roof – střecha a top – vrchol) za hazardéry. Často totiž nepoužívají žádné jistící zařízení.
Pro rooftoppery je to ale koníček, bez kterého nemůžou být. Lezou po vrcholcích budov, sledují provoz desítky i stovky metrů pod nimi a dělají dech beroucí fotky. „Vždycky jsem měl zájem o horolezectví. Ten pocit, adrenalin, když se člověk dostane na vrchol 'světa', je úžasný,“ říká Brit Jacob Riglin.
Tento koníček není pro každého, varují sami rooftoppeři. „Nesmíte mít strach z výšek a musíte věřit sami sobě, když lezete na nějakou konstrukci nebo budovu,“ řekl jeden z nejznámějších rooftopperů Rus Ivan Kuzněcov.
Nikomu by tento koníček nedoporučoval. „Ve skutečnosti je lezení dost obtížné. Nedoporučuju nikomu, aby dělal to, co já,“ dodal.