Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Sledovali jsme ONLINE: Rusnokův kabinet žádá poslance o důvěru, koalice 101 se začala hroutit

Poslanecká sněmovna jedná o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Kabinet podpoří Věci veřejné, komunisté, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci. Situace ve sněmovně se ale před rozhodujícím hlasováním zkomplikovala. Bývalá koalice, která deklarovala, že bude jednotně proti vyslovení důvěry, už nemá 101 hlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Rusnok na jednání sněmovny 7. 8. 2013

Premiér Jiří Rusnok na jednání sněmovny 7. 8. 2013 | Zdroj: ČTK

V průběhu odpoledne se ukázalo, že klub ODS už není jednotný. Poslanci a někdejší ‚rebelové‘ Tomáš Ulehla a Jan Florian oznámili, že nebudou hlasovat proti vládě, ale odejdou ze sněmovny. Podle nich by byly nejlepším řešením předčasné volby a vláda, která by měla politikou podporu.

Podporu Rusnokově vládě večer deklarovali nezařazení poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Úřednický kabinet by ale ani při avizované neúčasti dvou poslanců ODS důvěru získat neměl, jistých má nyní 93 hlasů.


Hlasování sněmovny se odehrává netradičně prostřednictvím skrutátorek. Elektronické hlasovací zařízení celé dopoledne nefungovalo, poškodila je prý noční bouřka. O vyslovení důvěry vládě se hlasuje po jménech.

Zeman další případnou vládu nejmenuje, dokud se nevyšetří kauza kolem Nagyové

Číst článek

Schůzi sněmovny navštívil i prezident Miloš Zeman, který takzvanou vládu odborníků jmenoval bez vazby na dolní komoru po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS).

Jak prezident řekl v projevu k poslancům, nechat Nečasův kabinet úřadovat v demisi by bylo nejjednodušší, ale také nejméně správné. Vládu Jiřího Rusnoka prý jmenoval proto, že věřil, že to povede k rozpuštění sněmovny. Ve druhém pokusu musí podle svých slov přihlížet k reálnému rozložení sil, žádný další pokus ale nepodnikne, dokud neskončí vyšetřování v kauze kolem Jany Nagyové.

Zeman zároveň uvedl, že sice nesouhlasí se všemi kroky Rusnokova kabinetu, například s odvoláním šéfa Národního divadla, i tak je ale podle něj jasně lepší než dosavadní koaliční vláda. Na její adresu poznamenal, že faktickým premiérem byl tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Členové vlády sledují projev prezidenta Miliše Zemana ve sněmovně | Foto: ČTK

Premiér Rusnok pak ve své řeči zdůraznil, že jeho vláda je nepolitická a nestranická a tvoří ji krizoví manažeři jednotlivých resortů. Chce pomoci vyvést zemi z krize. Nečasova vláda podle něj po sobě zanechala nejrychlejší zvýšení státního dluhu a nezabránila vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes.

I když Rusnok k poslancům mluvil téměř půl hodiny a přečetl jim celé jedenáctistránkové programové prohlášení vlády, pravicové poslance nepřesvědčil. Důvěru mu stejně nedají, řekl za všechny předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík.

„Ten postoj nemůže být změněn ani programovým prohlášením vlády, protože podle našeho názoru je vláda nelegitimní. Je to vláda Strany práv občanů Zemanovci, která ve volbách získala 4,33 procenta. V demokratické společnosti není možné, aby taková vláda vládla,“ uvedl.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je s tím, že vláda podporu nezíská, smířený. „Myslím, že se potvrdí to, co říkala sociální demokracie, že jediným řešením politické krize jsou volby, nikoliv nějaké střídání přechodných vlád,“ podotkl.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Martin Hromádka, Matěj Skalický, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme