Uchazeči o tendr na Dukovany posilují své zastoupení v Česku. Kancelář se chystají otevřít i Francouzi
Zájemci o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany postupně posilují své zastoupení v Česku. Francouzská EDF aktuálně hledá v Praze prostory pro své kanceláře, americký Westinghouse a jihokorejská KHNP plánují do Česka vyslat více svých lidí. Zástupci trojice uchazečů v posledních měsících navštívili místo budoucí stavby a jednali se zástupci vlády i polostátního energetického gigantu ČEZ.
„Byli tu všichni tři. Se všema jsme měli dvoudenní site-visit. Jsme jim ukázali tu lokalitu a druhý den měli návštěvu elektrárny a odpoledne čas na otázky,“ popisuje Radiožurnálu ředitel společnosti Dukovany II. spadající pod ČEZ Petr Závodský, jak během posledních měsíců všem třem zájemcům o tendr představoval spolu s kolegy místo budoucí stavby.
Uchazeči mezi tím pracovali na obsáhlém dotazníku - takzvaném bezpečnostním posouzení, které od nich žádalo ministerstvo průmyslu a obchodu. S ČEZ zároveň zájemci už v předstihu řešili řadu detailů budoucí stavby.
„Většina dotazů směřuje k předběžné poptávkové dokumentaci, k informacím o lokalitě, o procesu licencování. Standardně by si je vyjasňovali až v průběhu tendru. Z toho je vidět, že se na tu nabídku opravdu připravují,“ pokračuje Závodský.
Americký Westinghouse i jihokorejská KHNP už mají v Česku své kanceláře. „V květnu 2019 jsme otevřeli pražskou kancelář KHNP, kde dnes působí čtyři zaměstnanci. Nachází se v jedné z nejvyšších budov v zemi - v pražské City Tower, a to kousek od centrály ČEZ,“ upřesňuje mluvčí KHNP pro dukovanský projekt Joon Kang.
Společnost je podle něj připravená své zastoupení do budoucna rozšířit. KHNP je dlouhodobě aktivní i v dukovanském regionu. Sponzoruje například hokejový klub SK Horácká Slavia Třebíč. V Třebíči se tak po korejské společnosti jmenuje i sportovní hala: KHNP aréna. Městu Korejci v minulosti přispěli i na nákup roušek a respirátorů.
Rakušan: Bezpečnostní posouzení zájemců o dostavbu Dukovan je hotové. Nejsou s nimi zásadní problémy
Číst článek
Pobočku v Česku má už řadu let i americký Westinghouse, který se kromě stavby Dukovan uchází také o dodávky paliva pro temelínskou elektrárnu. A pracuje na modernizaci řídicích systémů v Temelíně. V současnosti společnost plánuje otevřít v Česku druhou kancelář.
„V tuto chvíli má Westinghouse v České republice téměř dvacet zaměstnanců a očekáváme, že tento tým budeme nadále rozšiřovat v návaznosti na jejich běžící, tak i budoucí projekty, které očekáváme. Co se týče tendru Dukovan, tak počítáme s tím, že bychom otevřeli další kancelář, abychom posilnili naše aktivity i směrem k dodavatelům v České republice,“ uvedl zástupce Westinghousu pro Česko, Slovensko a Maďarsko Pavel Djugo.
Stálé zastoupení v Česku zatím nemá francouzská EDF - loni otevřela svoji kancelář ve Varšavě, kde se rovněž uchází o stavbu jaderné elektrárny. A nyní Francouzi hledají vhodné prostory i v Praze.
Kdy bude tendr na stavbu nového bloku spuštěný, zatím není jasné. Ministerstvo vnitra minulý týden dokončilo bezpečnostní posouzení všech tří uchazečů. Další postup je na ministerstvu průmyslu a obchodu, které má dát společnosti ČEZ pokyn k zahájení tendru.
Žádný časový výhled ale ministerstvo na dotaz Radiožurnálu neuvedlo. Podle schváleného harmonogramu by se u Dukovan mělo začít stavět na konci desetiletí, nový blok by pak mohl být spuštěn v roce 2036.