Ovoce a zelenina zdražují. Zemědělcům chybí stovky lidí, s problémy se potýkají i dopravci
Koronavirová krize zdražuje ovoce a zeleninu. Například česnek stojí dvojnásobek, co vloni. Paprika letos vyjde na 120 korun za kilogram a květák přijde na 70 korun. Ceny zvyšují mimo jiné opatření vlády proti šíření koronaviru. Zemědělcům chybí stovky zahraničních pracovníků, komplikovanější je i mezinárodní doprava. Obchodní ředitel pěstitelské a dodavatelské firmy Bramko Aleš Schneiberg Radiožurnálu řekl, že ceny pravděpodobně ještě porostou.
Mluvili jsme o tom, že pěstitelům chybí sezonní pracovníci - tedy hlavně brigádníci z ciziny. Je to hlavní důvod, proč zelenina zdražuje?
Důvodů je určitě víc, ale tenhle je určitě zásadní. S tím máme velký problém.
Poslechněte si rozhovor Jiřího Chuma s obchodním ředitelem pěstitelské a dodavatelské firmy Bramko Alešem Schneibergem o cenách ovoce a zeleniny
Dá se nějak vyřešit, nebo máte nějaký výhled, jak by se dal vyřešit?
Dal by se vyřešit. V podstatě každý rok ten problém vyřešený máme. Jen pro představu, abyste si to dokázali představit, tak zeleninu, kterou pěstujeme na ploše 1000 hektarů, u nás sklízí skoro 500 lidí. Bohužel ta sklizeň je založena na lidské práci - svazkování ředkvičky, svazkování svazkové cibulky, svazkové mrkve a tak dále.
Je to pouze a jenom lidská práce a tento problém máme vyřešený už letitě – od začátku naší firmy. Skoro dvacet let sem jezdí lidi z Ukrajiny, kteří už mají trvalé pobyty a už jsou na tuhle práci naprosto specializovaní. Systém máme vyřešený a máme vyřešenou i tuhle sklizeň. Ale v současné době máme obrovský problém, že tihle lidé sem nemohou přijet kvůli všem opatřením jak na naší, tak i na ukrajinské straně.
Od čeho dalšího se cena zeleniny odráží?
V první řadě jde o to, že nemůžeme sehnat lidi. Potom je to způsobené situací v dopravě - teď nemyslím českou zeleninu, ale dovozovou zeleninu. Velice špatně se shání kamiony pro dovozce, obchodníky se zeleninou – papriky, rajčata a tak dále.
Vozí to ze Španělska a Itálie. To si myslím, že je jeden z dalších faktorů. A potom to může být – a u zeleniny je to každodenní otázka – o přetlaku nebo nedostatku na trhu. Pokud je zeleniny nedostatek, tak cena samozřejmě stoupá, pokud je jí hodně, jde cena dolů. To se samozřejmě také projevuje. A samozřejmě sucho, které nás trápí. To je v médiích prakticky každý den.
Jsme na suchu. Není to ani nadsázka, ani literární obrat, upozorňuje novinář sledující situaci v Česku
Číst článek
Na kolik je Česko v produkci zeleniny soběstačné?
Úplně přesná čísla by vám dali na potravinářské unii, ale myslím si, že v době začátku naší produkce, když se tady u nás – v Polabí a na jižní Moravě - začne sklízet někdy v půlce dubna a do konce října, pokud jde zelenina přímo z pole, tak v komoditách, které se tady pěstují, jsme v tomto období soběstační. Potom samozřejmě začne doba vegetačního klidu – od listopadu do dubna -, kdy kromě skladované zeleniny – jako je celer, brambory, zelí a tak dál – se musí všechno dovážet. Takže v tomhle období tady v Čechách je zeleniny minimum.
Dá se očekávat, že cena zeleniny v příštích měsících ještě poroste, pokud se neuvolní hranice?
Dá se to očekávat. Může to samozřejmě na to mít vliv, pokud – díky klimatickým podmínkám – bude produkce víc, tak budou pěstitelé pod tlakem potřebovat zeleninu rychleji prodat, ale co mám zprávy, tak podobná situace je třeba v Polsku, kde také nemá zeleninu kdo sklízet. Tam taky jezdí pracovníci z Ukrajiny. Tenhle problém je v celé Evropě, je to i v Německu. Pokud se to rychle nevyřeší a firmy nedostanou povolení nabýt pracovní sílu, tak se situace může ještě zhoršit a cena může být ještě vyšší.