Státu se nedaří krotit boom solárních elektráren
Ačkoli stát snižuje fotovoltaickým elektrárnám podporu, jejich expanze nabírá na síle. Podle deníku E15 chtějí investoři příští rok do solárních elektráren dát v porovnání s letošním rokem dokonce až dvojnásobek peněz.
Do Česka přicházejí za byznysem v solární energii zahraniční investoři, velké plány ovšem mají i tuzemští výrobci. Například Photon Energy chce spustit fotovoltaické instalace o výkonu 30 megawattů.
Energetický regulační úřad v listopadu rozhodl, že se od ledna sníží výkupní cena elektřiny z fotovoltaických elektráren o pět procent. "Snížení o pět procent se ale týká jen elektráren, postavených, respektive zkolaudovaných, v roce 2010," vysvětluje předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.
"Zatím jsou podmínky výkupních cen takové, že se stále jedná o výnosnou aktivitu. Chystáme se dlouhodobě v této aktivitě pokračovat. Věříme totiž, že se jedná o dlouhodobý byznys," odmítá spekulace o utlumení fotovoltaiky v České republice předseda představenstva společnosti Photon Energy Michal Gärtner.
Trh je pokřiven
"Boom fotovoltaiky nastal proto, že se jedná o opravdu nejlepší byznys, jaký si dokážu představit. Co se vyrobí, to se musí vykoupit. Je zde po dobu patnácti let garantována cena. Fotovoltaiky nastavily nerovné podmínky a proto další zdroje, používající obnovitelné zdroje, nejsou konkurenceschopné," říká předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt a pokračuje:
"Boom nastal proto, že dnes jsou meziročně solární panely až o 30 až 50 procent levnější díky technologickému rozvoji. Měli bychom tedy logicky snížit cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren ne o pět, ale o třicet procent. Protože tomu tak není, je zde velký zisk, který motivuje investory k tomu, aby se chovali ekonomicky a tržně."
Podle Fiřta na pokřivení trhu doplácejí všichni, domácnosti i výrobci. Mělo by tedy dojít k narovnání podmínek.
"Myslím, že existuje prostor pro snížení výkupních cen. Sami jsme byli zaskočeni poklesem cen technologií fotovoltaických článků. Snížení až o 30 procent by pro nás bylo akceptovatelné, ale v určitém časovém horizontu, abychom mohli včas reagovat," dodává Michal Gärtner ze společnosti Photon Energy, provozující fotovoltaické elektrárny.