Bek a Válek jako sloni v porcelánu
Dalo se zabránit stávce ve školách a omezení plánovaných prosincových operací v nemocnicích? Zajisté ano. Nikoliv tím, že by vláda stoprocentně splnila odborářské požadavky, ale že by se chovala prozíravě a profesionálně.
To ovšem její členové nedělají. Dokazuje to i postup ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ohledně zvýšení důchodu chartisty a nuceného exulanta Karla Charlie Soukupa.
Kdyby jeho žádosti věnoval trochu víc pozornosti a zjistil si, že mu není vyplácena australská penze, mohl jedním podpisem vše napravit a nečelit hladovce Jiřího Gruntoráda. Tato přezíravost vnímaná jako arogance moci je pro Fialův kabinet v mnoha ohledech typická.
Učitelská platforma je iniciativa, která se neveze na protikoaliční vlně, přesto o současném ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN) mluví jako o člověku, který „jde veřejně proti svým lidem a znemožňuje je“.
Konec roku dramatický
Její předsedkyně Petra Mazancová z litoměřického gymnázia uvedla: „Zdá se mi, že ministerstvo se rozhodlo postupovat taktikou spálené země: zpochybnit práci a erudovanost učitelů, převrátit vzhůru nohama jen dva roky starou reformu školství, zrušit financování neobsazených nepedagogických pozic, a ředitelům tak znemožnit doplácet z nich směšné tarifní platy těch zaměstnanců, kteří jim ještě zřejmě z idealismu zůstali. Zbývalo jen vysmát se Strategii 2030+ – a to už tu máme taky.”
Bek sice zařídil zvýšení resortního rozpočtu o čtyři miliardy, avšak mají-li se promítnout do mezd kuchařek, uklízeček a školníků, odnese to kvalita vzdělávání. Ministerstvo školství totiž hodlá upravit tzv. PHmaxy, tedy maximální týdenní počet vyučovacích hodin financovaný ze státního rozpočtu.
Česko čeká jedna z největších stávek škol v novodobé historii, odhadují odbory. Mapa napoví, které zavřou
Číst článek
Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená, že se omezí dělená a párová výuka nebo nabídka předmaturitních seminářů, zkrátka vymoženosti školské reformy, která reálně zkvalitňovala vzdělávací proces. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) svého vládního kolegu hájí tím, že v Česku vzrostl počet učitelů o 20 procent, zatímco žáků jen o sedm, takže tento nepoměr se musí zastavit.
Budiž, ale nelze to udělat takřka utajeně z měsíce na měsíc. To svému stranickému souputníkovi Bekovi vyčítá i liberecký hejtman Martin Půta (SLK). Takový zásah by měl ministr umět vysvětit a získat pro něj v terénu podporu nebo aspoň pochopení.
Podobně nepromyšleně postupoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Kdyby vstřícně jednal se Sekcí mladých lékařů v září, nemusel nyní proti němu stát nekompromisní lékařský tandem Milan Kubek a Martin Engel, který z principu trvá na nesplnitelných podmínkách typu plošného zvýšení tarifů všem lékařům včetně zaměstnanců soukromých nemocnic.
Konec roku bude pro vládu Petra Fialy dramatický. A ještě horší bude začátek toho příštího, kdy lidé zaplatí vyšší částky za elektřinu, vodné a stočné. Pokud nezlevní ani potraviny, nebude pondělní odborářský protest zřejmě poslední.
Autorka je publicistka
Konkláve začíná
Veronika Lefrancois
Lekce z ukrajinské války
Ondřej Soukup
Výročí, se kterými si v současnosti nevíme rady
Lukáš Jelínek
Chudoba Čechy neohrožuje, špatná data a neřešení problémů ale ano
Julie Hrstková