Ministr Blažek smazává rozdíly mezi ODS a ANO
Výchozí pozice vlády po letní pauze není nijak ideální. Věcně ani personálně. Poté, co v květnu představila s velkou pompou konsolidační balíček, následovaly rozpaky veřejnosti a pochopitelná kritika opozice. Pro jednu část ekonomů byl kabinet příliš opatrný, pro jinou až moc odvážný.
Celkově jde o skládačku z malých dílků, které mají ušetřit 150 miliard korun, avšak nikomu příliš neublížit. Jak už to tak bývá, úsporná opatření nejvíc odnesou zaměstnanci s průměrnými či nižšími platy a drobní živnostníci.
Poněkud komicky pak působilo, že ihned po ohlášených změnách koaliční šéfové připouštěli, že k nějakým úpravám ještě dojít může, když se na nich shodne všech pět stran. K této debatě došlo ve středu večer.
Je tedy jisté, že vládní poslanci odhlasují společný návrh, který má pomoci českým veřejným financím.
Zda se tak skutečně stane, bude záležet na jiném zákoně, a to o státním rozpočtu. Do něj se má promítnout zásadní škrt, konkrétně 54 miliard na národních dotacích. Kde je ministři oželí, není zatím známo, ačkoli právě o tuto částku běží především.
Kontakty, politický i reálný byznys
Citlivou záležitostí bude jednání o důchodové reformě, přičemž dosavadní aktivita ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, jakkoliv je nezbytná, politické body rozhodně nepřináší. Podle průzkumů volebních preferencí jsou lidovci setrvale pod pětiprocentní hranicí.
Pětikoalice se shodla na úpravách vládního balíčku. U DPH změnila jen sazbu pro noviny a časopisy
Číst článek
Premiér Petr Fiala (ODS) v tomto ohledu může argumentovat ujištěním, že jde o nezbytné kroky, které voličům nepopulistická pětikoalice slíbila. Hůř se mu bude vysvětlovat zdrcující analýza Hospodářské komory se signací jeho bývalého poradce a člena ODS Zdeňka Zajíčka.
V ní se praví: „Česká republika vyčerpala všechny dosavadní faktory růstu, ztratila své konkurenční výhody a dostala se do tzv. pasti středních příjmů. Důsledkem bude dlouhodobá hospodářská stagnace, zpomalení růstu mezd a životní úrovně obyvatelstva.“
Podobně varovná je její zpráva o nedostupnosti bydlení. Společným jmenovatelem obou rozborů je malá politická odvaha činit rozhodnutí, jež by zemi probudila ze spánku a nastartovala rozmach.
Premiér může namítnout, že i v tomto směru přistoupí k potřebným krokům, hlavně k lákání strategických investorů a urychlení stavebních prací.
Česko v ‚pasti středních příjmů‘. Všechny faktory růstu jsou vyčerpány, uvádí Hospodářská komora
Číst článek
Co však uhájit nemůže, jsou přešlapy jeho ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Právě muž s přezdívkou Don Pablo se stává Fialovým rubikonem.
Pokud ho po jeho pětihodinovém čistě náhodném setkání s lobbistou Martinem Nejedlým, jež Blažek vysvětluje úkrytem před bouřkou, ve vládě ponechá, potvrdí, že v ODS se toho kromě nové nálepky moc nezměnilo. Kontakty a politický i reálný byznys v ní stále hrají prim.
Také se rozmnoží spekulace, že to byl právě Blažek, který Fialu dosadil do čela občanských demokratů, aby nastavil společnosti neposkvrněnou tvář. Zůstane-li Blažek šéfem justice, poněkud se také smaže rozdíl mezi ODS a hnutím ANO.
Vždyť je to právě Pavel Blažek, kterého Andrej Babiš vždy zmiňoval jako slušného, schopného a komunikativního ministra Fialovy vlády.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková
Jak dlouho vydrží Ficova chatrná koaliční většina?
Kamila Pešeková
Syřanům fandíme, tady ale žádné další nechceme
Lukáš Jelínek