Kdo a jak má hlasovat. Signály o předvolebních manipulacích jdou i z Moskvy

V posledních letech se před každými volbami v Rusku ozývají signály přímo z terénu, které mluví o nucené účasti na hlasování, popřípadě i o tom, jak přesně má volič hlasovat. Jak se zdá, těsně před referendem o ústavních změnách je takovýchto signálů doslova záplava, a to včetně Moskvy, která dřív bývala podobnými předvolebními manipulacemi zasažena méně než třeba venkovské regiony.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: Reuters

Jak uvádí známý komentátor Alexandr Pljuščev, působící na rozhlasových stanicích Echo Moskvy a Deutsche Welle, jeho osobně i řadu jeho novinářských kolegů občané doslova bombardují stížnostmi, že jejich nadřízení, odvolávající se na státní orgány, se přímo domáhají, aby 1. července k volebním urnám určitě šli a samozřejmě svým hlasem balíku ústavních změn požehnali.

Rusko navzdory epidemii hlasuje o ústavních změnách. Referendum začalo na východě země

Číst článek

Zajímavé přitom je, že využívají veškerý využitelný arsenál – málem poníženými prosbami počínaje a nezastřenými vyhrůžkami konče. A ještě jeden zajímavý detail: zatímco dřív se takovéhoto způsobu nátlaku využívalo hlavně v rozpočtové sféře, v současnosti podobné praxe nejsou ušetřeny ani soukromé firmy.

Ba co víc, do tohoto odsouzeníhodného procesu se zapojují i ti, kdož s takto oslovenými voliči nemají vůbec nebo skoro vůbec nic společného – učitelé, kterým je doporučováno, aby příslušně zpracovávali rodiče svých žáků, sociální pracovníci, jejichž nařízeným cílem jsou zase důchodci, a dokonce snad i trenéři různých posiloven a dalších podobných zařízení, kteří zasílají přímo loudilské dopisy svým klientům.

‚Fake news‘

Představitelé Ústřední volební komise nad podobnými nářky jen krčí rameny a nejčastěji podobné zprávy označují za fake news. Problém je ovšem v tom, že podobné „fake news“ jsou tak četné a rozmanité, že si jen těžko lze představit spolek, který by ve snaze diskreditovat ruskou státní moc dokázal něco takového a v takovém měřítku vytrvale generovat.

Téměř polovina Rusů si nepřeje změnu ústavy, podle níž by mohl Putin znovu kandidovat, ukázal průzkum

Číst článek

Pravdou ovšem také je, že podobné případy se těžko dokazují, protože stěžovatelé celkem přirozeně nejraději zůstávají v anonymitě. Je ale zcela nesporné, že tyto stesky, stejně jako snaha úřadů co nejvíce lidí přimět k distančnímu, tedy elektronickému nebo korespondenčnímu hlasování, výsledkům tohoto všelidového hlasování na důvěryhodnosti nepřidají.

Ostatně stejně jako sám ruský prezident, který je přece se svým přáním zajistit si moc až do roku 2036 hlavní příčinou „ústavních změn“. Sociální psycholog Alexej Roščin na svém facebookovém účtu upozorňuje, že ač právě Putin je v těchto dnech hlavním iniciátorem rozvolňování karanténní situace v Rusku, sám do své běžné kremelské kanceláře už čtvrt roku pracovat nechodí a zřejmě dál dlí ve svém novo-ogarjovském bunkru. Důvod je pro Roščina jasný: prezident se jednoduše bojí nákazy, a proto se chová jako „přímo okázalý zbabělec“!

Jisté je v tuto chvíli jedno: ani Vladimir Putin, ani jeho poskoci si nejsou jisti jak už prostou voličskou účastí v referendu, tak jeho faktickými výsledky, a prožívají zřejmě chvíle, které jim není co závidět. Na druhé straně si je (přinejmenším co se volebního procesu týče) přivodili sami…

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme