Lukašenko si napsal zákon o prezidentovi

Bez větší světové pozornosti běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal novelu zákona O prezidentovi, která vychází z upravené běloruské ústavy. V dokumentu se mimo jiné praví, že prezidentem země se může stát její občan starší 40 let, žijící v Bělorusku nepřetržitě nejméně 20 let.

Komentář Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko | Foto: Sergei Karpukhin/TASS | Zdroj: Profimedia

Nový běloruský zákon O prezidentovi však obsahuje řadu bodů mnohem zajímavějších a podstatnějších. Především: Tato právní norma zaručuje prezidentovi, který by ze svého úřadu z jakýchkoli důvodů odešel, a také členům jeho rodiny absolutní beztrestnost za činy, jichž se on a jeho rodina během jeho vládnutí dopustili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Lukašenko si napsal zákon o prezidentovi

Nedotknutelný je i jeho majetek, aktiva a korespondence a právo na doživotní ochranu ze strany státu. Běloruský prezident po skončení svého mandátu dostane darem „státní nemovitost pro účely stálého bydlení včetně pozemku a hospodářských staveb“.

Bez cizího přičinění

K nové právní normě už se loni na jaře vyjádřil i Alexandr Lukašenko sám, který mimo jiné řekl: „Kdekdo mluví o tom, že Lukašenko ústavu i novelizovaný zákon o prezidentovi upravil hlavně pro svou potřebu. Nezlobte se, ale já ten zákon přece nevymýšlel. Můj život se chýlí ke konci a já rozhodně necítím potřebu přepisovat nějako ústavy podle vlastního uvážení,“ tvrdí současný běloruský autoritářský prezident, právem považovaný za posledního diktátora Evropy, a nepřímo tak poukázal na to, že nová běloruská ústava byla na jaře 2022 schválena ve všelidovém hlasování.

4:06

Bělorusové vyřídí cestovní pasy už jen ve své zemi. Mnozí se ale bojí uvěznění

Číst článek

Opak ovšem bude pravdou – Lukašenko je si nade vší pochybnost vědom, že kdyby jednou z jakýchkoli důvodů došlo na lámání chleba, bude jako zcela nesporný zločinec, který rozdrtil osudy možná desetitisíců běloruských občanů, podobnou právní úpravu nutně potřebovat.

Připomeňme si v této souvislosti velké střídání stráží v Kremlu, k němuž došlo už skoro před čtvrt stoletím: Když tehdejší těžce nemocný Boris Jelcin předával své žezlo Vladimiru Putinovi, velmi rychle se ukázalo, co ho především vedlo k tomu, aby nejvyšší moc ve státě svěřil nenápadnému a tehdy skoro neznámému úředníčkovi.

Putinovým prvním státnickým aktem byl totiž podpis výnosu O nedotknutelnosti prvního prezidenta Ruské federace.

Lukašenko tedy nyní dosáhl téhož bez cizího přičinění – v podstatě sám: před necelými dvěma lety nechal celou novou ústavu všelidově odhlasovat v referendu a svým podpisem pod novým zákon O prezidentovi celé sebezáchovné dílo už jen formálně dokonal. A jakou cenu má referendum v zemi jako Bělorusko, snad není třeba vysvětlovat.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme