V čele Peru stanul venkovský učitel z hor. Otázka je, na jak dlouho
Peru konečně zná jméno nového prezidenta. Stal se jím Pedro Castillo, jednapadesátiletý venkovský učitel, jehož donedávna v samotném Peru znal jen málokdo.
Popravdě mnozí jeho jméno zaregistrovali poprvé až v dubnu, kdy s naprostým přehledem zvítězil v prvním kole prezidentských voleb. V kampani ukázal, že umí jezdit na koni, orat předpotopním pluhem zapřaženým za párek volů i rozdělávat oheň v lese, nicméně v politice kovaný není.
Leona Šmelcová: V čele Peru stanul venkovský učitel z hor. Otázka je, na jak dlouho
Zhruba před dvaceti lety zkoušel neúspěšně kandidovat na starostu v jednom městečku na severu And, odkud pochází. Později byl aktivní v odborech a před čtyřmi lety na sebe upozornil během celonárodní stávky učitelů. Možná i proto si ho coby prezidentského kandidáta vybral Vladimir Cerrón, lídr marxistické strany Perú Libre.
Cerrón o nejvyšší úřad usilovat nemohl, protože je stíhaný kvůli korupci. I když v posledních letech to vypadá, jako by trestní postih byl téměř předpokladem pro vykonávání tamní prezidentské funkce.
Prezident? Sedí
Z posledních deseti peruánských prezidentů je sedm vyšetřováno policií, nebo si přímo odpykávají trest ve vězení. Jen v loňském roce se v nejvyšším úřadu vystřídaly čtyři hlavy státu, z toho tři v jednom týdnu. I proto uspěl nenápadný drobný muž z lidu, jehož poznávacím znamením se stal velký bílý slamák, připomínka venkovského původu.
V Peru jsou sečtené hlasy po prezidentských volbách. Levicový Castillo získal těsně nad 50 procent
Číst článek
Volili ho především chudí obyvatelé, kteří při sledování korupčního dění v politice získali pocit, že se na ně v zemi zapomnělo. „Už žádní chudí v bohaté zemi,“ zněl Castillův chytlavý slogan.
Když peruánská městská elita začala po prvním kole horečnatě zjišťovat, kdo Castillo je a co hlásá, strnula. Peru už více než třicet let sleduje cestu volného obchodu, levicový kandidát sympatizující s marxismem ale zprvu volal po výraznějším zasahování státu do ekonomiky, po znárodňování peruánských dolů a zásadním přepsání ústavy. S druhým kolem ale zmírnil svou rétoriku a slíbil, že coby prezident bude respektovat demokracii a ústavu.
Klíč k úspěchu? Nebrat úplatky
Castillo bude navíc své návrhy prosazovat těžko, jeho strana má jen 37 poslanců ve 130členném parlamentu, který jinak tvoří vesměs zcela protichůdné partaje. A Castillo zatím nepůsobí jako velký taktik.
Ve vysoké politice se ztrácí, jak ukázaly předvolební diskuze. A to především, když je řeč o ekonomice. List Financial Times připomněl debatu, v níž Castillo nebyl schopný popsat rozdíl mezi HDP a státním rozpočtem.
Kouzlení s politickým jazykem naopak bravurně ovládá jeho volební sokyně Keiko Fujimori, dlouholetá politička, trojnásobná neúspěšná prezidentská kandidátka, a hlavně dcera někdejšího prezidenta Alberta Fujimoriho.
I ten si odpykává vysoký trest ve vězení a je možné, že ho dcera bude brzy následovat. Také proto se dosud nevzdává snah zdiskreditovat proběhnuvší hlasování, v němž prohrála o pouhých 44 tisíc hlasů.
Není divu, hrozí jí až třicet let vězení za peněžní podvody. Soud už za pár dnů rozhodne, zda se Fujimori vrátí do vazby, z níž byla propuštěna loni. Zkrátka Peruánci v poslední době neměli ve výběru prezidentů příliš šťastnou ruku a zatím to nevypadá, že by tomu tentokrát bylo jinak. Laťka ale není vysoko – pokud Castillo dokončí období bez obvinění z korupce, bude to stačit na historický úspěch.
Autorka je publicistka
Při zavádění nového učiva nejde o angličtinu nebo chemii, ale o důvěru
Petr Šabata
Sociální bydlení aneb Strašák politiků
Julie Hrstková
Nečekaná změna lídra v obou částech spektra. Proč se tak daří Starostům a Motoristům
Petr Honzejk
Volyň jako překážka na cestě Ukrajiny do Evropy. S tím je třeba něco udělat
Luboš Palata