Před plynem, nejen ruským, varoval Bill Gates dávno před válkou

Zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatší lidí světa Bill Gates varoval před zemním plynem jako významným zdrojem energie pro průmysl i domácnosti dávno před vpádem Ruska na Ukrajinu. Nevycházel přitom ze zázračného poznání, co plánuje ruský prezident, ale z racionální úvahy, jak by se lidstvo mělo z dnešních zhruba 51 miliard tun skleníkových plynů vypouštěných ročně dostat do roku 2050 na nulu.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová kompresní stanice Kouřim.

Zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatší lidí světa Bill Gates varoval před zemním plynem jako významným zdrojem energie pro průmysl i domácnosti dávno před vpádem Ruska na Ukrajinu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přesně to vysvětlil v roce 2021 ve své knize Jak zabránit klimatické katastrofě s podtitulem Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Před plynem, nejen ruským, varoval Bill Gates dávno před válkou

„Chceme-li zastavit globální oteplování a zabránit nejhorším důsledkům změny klimatu, které budou skutečně drastické, musíme do atmosféry přestat vypouštět skleníkové plyny,“ shrnuje Gates známá a opakovaná zjištění vědců.

Bere přechod z uhelných na plynové elektrárny, který se děje na celém světě, v USA zvláště, jako fakt. A teď to varování.

Magistrát půjčí Pražské plynárenské dvě miliardy korun. Má za ně nakoupit zásoby plynu na zimu

Číst článek

„Jakákoliv elektrárna postavená do roku 2030 bude v provozu i v roce 2050 – než se vrátí náklady na její vybudování – a plynové elektrárny pořád produkují skleníkové plyny, byť v menším množství,“ upozorňuje Gates.

Takže s plynem se svět k úplné dekarbonizaci v roce 2050 nedostane. Splní si možná cíle roku 2030, ale vydá se cestou, která nevede k zastavení globálního oteplování se všemi důsledky o dvacet let později.

Na rozdíl od plynu Gates podporuje jadernou energetiku jako jediný bezemisní a přitom i spolehlivý a dost vydatný zdroj energie. A dál ve své knize, která je vynikající analýzou i cestovní mapou k nulovým emisím, dodává řadu klimatických argumentů pro úplné vynechání plynu. Což teď Evropa v chvatu řeší pod brutálním tlakem Putinovy války.

Kupování času

Takže se v Německu budou uhelné elektrárny využívat déle, než bylo v plánu. A dokonce se znovu zprovozní některé z těch, které byly už dříve odstaveny. A začala vášnivá debata o jaderné energetice, s níž se Německo rozhodlo rozejít do konce roku 2022 po havárii v japonské Fukušimě.

Na Karvinsku neskončí těžba uhlí v Dole Stonava, zatím bude v provozu do poloviny příštího roku. A stát uložil své společnosti OKD prověřit možnosti těžby až do roku 2025. Určitě se znovu otevře debata o termínu, dokdy by se Česko mělo zbavit uhlí úplně – vláda má v programu rok 2033, zatím se ozývaly spíš hlasy pro dřívější termín. Ale teď?

Nic z toho není dobré řešení. Jen kupování času.

Slovenský ekonom Ivan Mikloš, který několik let radil vládám v Kyjevě, v rozhovoru pro slovenský Forbes o válce řekl: „Zajímavá je její souvislost s dekarbonizací a udržitelností životního prostředí. Na jedné straně tyto cíle ohrožuje – když je válka, máte jiné priority. Na druhou stranu může potřeba odstřihnout se od ruských fosilních paliv především v EU urychlit využívání alternativních zdrojů energií.“

To jsou slova, která by Bill Gates určitě podepsal.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme