Pozor na referenda, odnáší si Britové ponaučení z brexitu
„Všechny budoucí britské vlády by měly pečlivě zvážit vypsání plebiscitu o kontroverzních tématech, zvlášť pokud nejsou připravené realizovat takový výsledek hlasování, který si nepřejí." To je podle zahraničního zpravodaje Jiřího Hoška klíčová věta ze zprávy britských poslanců.
Bylo by bláhové se domnívat, že se cizí státy, které si nedělají hlavy se standardy svého chování, nepokusí zasáhnout do průběhu důležitých voleb a plebiscitů s cílem ovlivnit jejich výsledek. Západní zpravodajské služby varovaly před pokusy Ruska ovlivnit americké prezidentské volby, přičemž přibývá důkazů, že tomu tak skutečně bylo. Z možných zásahů do svých volebních klání se báli Nizozemci a téhož se, tu ve větší, tu v menší míře, obávají taky Francouzi a Němci. Sotva tak někoho mohla překvapit zpráva Výboru pro veřejné a ústavní záležitosti britské Dolní sněmovny o možné cílené akci zahraničních hackerů s cílem ochromit vládní server pro registraci voličů.
Večer 7. června 2016 server skutečně zkolaboval, a to zhruba 100 minut před uzávěrkou pro registraci zájemců o hlasování, které mělo definovat budoucnost Spojeného království možná až na desítky let dopředu. Britové žili v domnění, že portál prostě nevydržel enormní zájem veřejnosti vyprovokované vrcholící televizní debatou a aktivistickou kampaní, která vybízela k registraci voličů na sociálních sítích. Jenže teď zákonodárci nevyloučili, že mohlo jít o cílený útok hackerů s pomocí robotů. Nutno podotknout, že zahraničních hackerů. I když poslanci na nikoho neukázali prstem, přesto se do závěrečné zprávy dostala věta o „Rusku a Číně coby zemích, které používají kybernetické útoky zohledňující psychologii mas." Je třeba také dodat, že podle předsedy příslušného poslaneckého výboru Jenkinse nejsou pro verzi o cíleném útoku na server jasné důkazy.
Spojené království patří k zemím, které si v celosvětovém měřítku jsou nebezpečí kybernetických útoků všeho druhy vědomy. Dávají to najevo politici i tajné služby. Nový ředitel britské tajné služby GCHQ Ciaran Martin před pár týdny „natvrdo" prohlásil, že Velká Británie měsíčně čelí „tuctům kybernetických útoků, včetně pokusů hackerů podporovaných ruským státem odcizit tajemství z oblasti vojenství a zahraniční politiky." Jenže i kdyby se varianta o hackerském útoku s ruským pozadím potvrdila, nelze v žádném případě překvapivý výsledek referenda svalovat na tuto epizodu. Ostatně poslanecká zpráva konstatuje, že to relevantní vliv na výsledek hlasování nemělo. Jak celkem správně podotkl jeden ze zastánců brexitu: „Vůle britského lidu se hacknout nedá..."
Klíčová pasáž poslanecké zprávy je ale podle mě ukrytá až o kus dál. Zákonodárci v ní dávají zpětně „za uši" tehdejšímu premiérovi Davidu Cameronovi a otevřeně zpochybňují jeho pohnutky pro samotné vypsání referenda. Zákonodárci se shodli na tom, že „neexistovalo plánování pro případ vítězství brexitu, což vyvolalo novou kontroverzi a zničilo důvěryhodnost ministerského předsedy." V kriticky laděné zprávě ale hlavně nechybí věta, kterou bych všem doporučoval přečíst si minimálně dvakrát: „Všechny budoucí britské vlády by měly pečlivě zvážit vypsání plebiscitu o kontroverzních tématech, zvlášť pokud nejsou připravené realizovat takový výsledek hlasování, který si nepřejí." K tomu se těžko něco dodává. Snad jen to, že pro některé lidi je smíření se s brexitem zase o něco složitější...
Vondráčkův zahraničně-politický frak
Petr Fischer
Skončí válka na Ukrajině ještě letos? A jaké jsou limity jejich plánů?
Libor Dvořák
Premiér Havlíček? Jen předvolební ekvilibristika Babiše
Jiří Leschtina
Nájemní bydlení v postkomunistickém skanzenu
Kateřina Smejkalová