Nebuďme sobečtí. Ohňostroje a silvestrovské petardy jsou letos ještě zbytečnější než kdy dřív

Některé radnice v Česku ruší pořádání silvestrovských ohňostrojů. Dělají tak proto, že chtějí držet pietu kvůli otřesné předvánoční tragédii na filozofické fakultě. Nečiní tak všechna města, jinde se naopak argumentuje potřebou jakési „radosti“, kterou mají ohňostroje údajně přinášet.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohňostroje na Václavském náměstí.

Ohňostroje na Václavském náměstí. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

O to, aby města upustila od ohňostrojů, požádal i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který starostům a starostkám rozeslal dopisy s prosbou, ať sami tento typ oslav nedělají a vyzvou k tomu i obyvatelstvo „svých“ měst. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Nebuďme sobečtí. Ohňostroje a silvestrovské petardy jsou letos ještě zbytečnější než kdy dřív

Ohňostroje, dělbuchy, petardy a další podobná pyrotechnika jsou tématem každý jednotlivý rok. A vedou se o ně vášnivé debaty. Bez ohňostrojů si někteří lidé nedovedou silvestrovské oslavy představit.

A to přesto, že Akademie věd upozorňuje na zásadní negativní dopady pyrotechniky na naše zdraví a životní prostředí.

Barevné a hlasité oslavy konce roku jsou podle odborníků a odbornic doslova toxickou sprchou pro lidi i životní prostředí. Zábavní pyrotechniku nejde bez těchto dopadů provozovat. 

Chemické látky a prachové částice uvolňované během ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní. Mají prokazatelně negativní a dlouhodobý dopad na lidské zdraví i životní prostředí.

Problém také je, že z ovzduší, kde ohňostrojový smog může přetrvávat i řadu dnů, se škodlivé látky uvolňují do vody a půdy a stávají se tak součástí potravních řetězců.

Stres pro zvířata

V ohňostrojovém smogu je přítomna řada prvků ve formě, která je pro člověka a životní prostředí vysoce toxická. Proto se dlouhodobě volá po radikálním omezení tohoto typu zábavy, ne-li dokonce po jejich úplném zákazu. 

Některá města ruší ohňostroje kvůli střelbě v Praze. ‚Výzva Rakušana je populistická,‘ odmítají jiná

Číst článek

Má také smysl dodat, že ohňostroje děsí zvířata – domácí mazlíčky, hospodářská zvířata, zvířata ve volné přírodě nebo i ta v ZOO.

Ústřední komise pro ochranu zvířat důrazně upozorňuje na negativní vlivy, které souvisí s odpalováním ohňostrojů a zábavní pyrotechniky pro zvířata.

V roce 2013 při novoročním ohňostroji v Praze na Střeleckém ostrově narážely vyplašené a dezorientované labutě do drátů elektrického vedení na mostě a zraněné padaly mezi diváky.

Domácí mazlíčci jsou během silvestrovské noci ve značném stresu. A pražská ZOO několikrát sdílela reakce vyděšených zvířat na ohňostroje – fotky vyděšených zvířat byly srdcervoucí. Jenomže v zemi, kde se nedbá ani na naše vlastní, lidské zdraví, se přece těžko budou brát nějaké větší ohledy na zvířata. 

Vyjádřit solidaritu

Jenže poslední roky je situace ještě trochu jiná: probíhá invaze na Ukrajině a v Česku jsou lidé, kteří traumatizovaní uprchli před válkou – pro které jsou hlasité rány symbolem ohrožení a možné smrti. Možná bychom měli myslet i na ně, na jejich potřeby a na jejich obavy. 

‚Obejděme se bez ohňostrojů.‘ Rakušan žádá o omezení kvůli střelbě na filozofické fakultě

Číst článek

Do toho tragédie na filozofické fakultě, po které zůstala naše společnost značně otřesná, a která brutálním a těžce pochopitelným způsobem zasáhla do osudů velkého množství lidí.

Možná bychom se během letošního konce roku prostě pro jednou nemuseli chovat jako úplní sobci a vyjádřit solidaritu a spoluúčast. S těmi, kteří jsou zranitelnější (ať už jde o lidi nebo zvířata), nebo se vyrovnávají s problémy.

Protože „radost“, kterou se milovníci ohňostrojů tak rádi zaklínají, přece nemá poškozovat zdraví, ničit přírodu, děsit zvířata a traumatizovat lidi.

 Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme