Slovensko je první na světě v šíření nákazy
Zatímco státy západní Evropy zaznamenávají rostoucí zájem o třetí dávku očkování proti nemoci covid-19, na Slovensku jsou rádi, když mohou konstatovat rostoucí zájem o teprve první dávku. I tak by se dala shrnout situace, která je v těchto dnech na Slovensku. V zemi má dvě dávky vakcíny zatím jen 45 procent obyvatel a očkování třetí dávkou se teprve rozjíždí.
Počet nově nakažených překračuje denně 9 tisíc, kapacita zdravotnických zařízení je téměř naplněná.
I proto slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský jednal s Evropskou unií o možnosti převozu pacientů do nemocnic v zahraničí, pokud by ty slovenské už neměly volné kapacity.
I když od začátku týdne platí lockdown pro neočkované, v nejbližší době se nepočítá s tím, že by se situace zlepšovala.
Klíčové je dodržovat platná opatření, uvedl Lengvarský. A to platí dlouhodobě, zatímco v létě bylo na Slovensku výjimečné kontrolovat bezinfekčnost hostů třeba v restauracích, v Rakousku to byla naprostá samozřejmost.
A krátce poté, co Rakousko oznámilo záměr zavést povinné očkování, přišel s návrhem podobného opatření i slovenský premiér Eduard Heger. Ten také kritizuje nedodržování opatření a připouští plošný lockdown, pokud se situace nezlepší.
Slovensko je na prahu humanitární katastrofy. ‚Prohráváme, potřebujeme lockdown,‘ řekla Čaputová
Číst článek
Dobrou zprávou v této složité době je, že i na Slovensku začal konečně růst zájem o očkování. Během uplynulého víkendu dostalo první dávku 26 tisíc lidí. Banskobystrický region nebo i město Nitra zaznamenaly v posledních dnech takový zájem o vakcíny, že jim nestačí jen navýšit kapacity, ale musí otevřít i nová očkovací místa.
Nenaočkovaní jsou obyčejní sobci
Škoda že se zájem o očkování neobjevil o něco dřív, jinak by se Slovensko v těchto dnech nedostalo na první místo na světě v přepočtu nových případů za sedm dní na milion obyvatel.
Od samého počátku, co se objevily první vakcíny proti covidu-19, se Slovensko potýká s nedůvěrou obyvatelstva v očkování.
Jeho hlasití odpůrci mají podporu nejen u alternativních médií, ale hlavně u slovenské parlamentní opozice. Úkolem opozice je kritizovat vládu, když dělá chyby, a ta slovenská jich udělala celou řadu.
Slovenská opozice se ale rovnou postavila do čela kampaně proti očkování a dělá, jako by nemoc, které na Slovensku podlehlo už 14 tisíc lidí, vůbec neexistovala. Jako by šlo o nějaký výmysl globálních elit a koncernů.
Takže opozice přispívá k paralyzování běžného života v zemi, bere si občany jako rukojmí při prosazování vlastních mocenských politických zájmů.
„Nenaočkovaní jsou obyčejní sobci,“ prohlásila ředitelka banskobystrické nemocnice s tím, že právě kvůli těmto lidem se nemocnice plní a následně se nemůže poskytovat běžná zdravotnická péče.
Vidět dál než za svůj vlastní práh, udělat něco ve prospěch společnosti a myslet dopředu, to je něco – aspoň tak to ukazuje současná pandemie – co se Slováci jako společnost musí ještě hodně učit.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Německo otevřelo první zahraničí vojenskou základnu. A začne zbrojit
Luboš Palata
Stačilo! hlásí, že si chce vzít zemi zpátky
Martin Fendrych
America First aneb Trump plní své sliby do písmene
Lída Rakušanová
Ruské diváky připravují na jaderný popel místo Evropy
Alexandr Mitrofanov