,Zabit s kamerou v ruce.‘ Film režiséra zastřeleného ruskými vojáky je evropským dokumentem roku
Na sobotním předávání cen Evropské filmové akademie byl oceněn dokumentární snímek Mariupol 2 litevského režiséra Mantase Kvedaravičiuse. Film sleduje ukrajinské město Mariupol, které se během obléhání ruskými vojáky proměnilo v centrum zkázy a utrpení. Kvedaravičius se na Ukrajinu vrátil po šesti letech. V dubnu byl během natáčení zajat a následně zastřelen.
Ocenění za režiséra převzala jeho dcera Teja. „Můj táta tu bohužel nemůže být, ale jsem na něj velmi hrdá. Obětoval se tak, jak to dokáže jen málokdo z nás. Jsem velmi hrdá na to, že mám ve svém životě tak výjimečného muže,“ řekla.
![](https://pbs.twimg.com/media/Fjpecq_XgAIHHsj.jpg)
The daughter of Mantas Kvedaravičius receives the award European Documentary 2022 on behalf on her late father: "My father lost his life delivering medicine to people. I feel so proud to have had someone like that in my life." #europeanfilmawards
22:53 – 10. 12. 2022
Litevský režisér Mantas Kvedaravičius se do ukrajinského Mariupolou vrátil po šesti letech. Natáčel zde již v roce 2016 snímek Mariupol. Ten zachycuje každodenní život obyvatel města na hranici okupované Doněcké oblasti.
V hledáčku kamery nejsou boje samotné, ale osudy a příběhy obyčejného obyvatelstva. Válka zůstává v pozadí dokumentu jako neviděná hrozba.
V prvních měsících roku 2022 se Kvedaravičius do Mariupolu vrátil společně se svou partnerkou Hanou a krabicemi jídla pro obléhané město. Několik týdnů zde natáčel ruskou okupaci a válkou zasažené obyvatele.
V neděli 3. dubna informovala ukrajinská zpravodajská agentura ArmyInform a agentura Reuters o režisérově smrti. Bližší informace popsala režisérova partnerka v rozhovoru pro litevský server 15min.
Kvedaravičius byl společně s řidičem zajat ruskými vojáky. Ti prověřovali jejich doklady a zjistili, že Kvedaravičius má litevský pas. Když kontrolovali jeho tetováni, všimli si, že má na rameni modřinu od tašky s vybavením. Vojáci se ovšem domnívali, že může pocházet od zbraně nebo neprůstřelné vesty.
Podle jeho partnerky považovali Rusové Kvedaravičius za vojáka NATO a litevského ostřelovače. Řidiče následně propustili a Kvedaravičius zůstal v zajetí. Po několika dnech byl nalezen zastřelený.
Natočený materiál Hana odvezla zpět do Litvy, kde snímek následně dokončila střihačka Dounia Sichovová. „Válka ho nezabila. To lidé ho zabili. A já chci dokončit jeho práci, abych ukázala, jak se žije lidem v Mariupolu. Všechno je to natočené,“ řekla Hana v rozhovoru.
K smrti Kvedaravičiuse se vyjádřil i režisér a kritik ruského režimu Vitalij Manskij. „Náš přítel, účastník Artdokfestu, litevský dokumentarista Mantas Kvedaravičius, byl zabit v Mariupolu s kamerou v ruce v této zas... válce zla proti světu,“ napsal Manskij na facebook.