Velvet Party a Songs for Havel. Washington si připomněl sametovou revoluci v tramvajové smyčce

Velvet Party a Songs for Havel. Tak se jmenovaly dva koncerty, kterými si v americké metropoli Washingtonu připomněli 35. výročí sametové revoluce. Jeden přímo na českém velvyslanectví a druhý v netradičním prostředí, zrušené podzemní tramvajové smyčce.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti Jana Kalába v Dupont Underground

Graffiti Jana Kalába v Dupont Underground | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V kruhové místnosti, kde kdysi jezdívaly tramvaje, je obrovské graffiti na kachlíkové stěně. Vyobrazuje bleděmodrý nápis 17. 11. 1989, Velvet Revolution. Dílo vytvořil Jan Kaláb v roce 2019.

OBRAZEM: Svíčky, protesty i Modlitba pro Martu. Oslavy výročí sametové revoluce přilákaly tisíce lidí

Číst článek

„Dupont Underground je místo, kde se umění skutečně dotýká života. Za revoluce se dali dohromady lidé s různými zájmy a z různých skupin. Studenti bojovali za svobodu a do toho Václav Havel, který byl pro mne hrdinou, byl sám umělec. Takže myslím, že lepší místo pro oslavu 35. výročí revoluce jsme nemohli najít,“ říká Mary Fetzko.

Na českém velvyslanectví se zabývá propagačními a kulturními akcemi, proto české moderní dějiny dobře zná. V tom, co se vlastně koncerty slaví, se ale docela orientovali i diváci, kteří si přišli do tramvajového podzemí poslechnout recitál saxofonistky KJ Sax.

Jorgo si nebyl úplně jistý, ale v podstatě věděl, že sametová revoluce vedla k tomu, že Československo opustilo sovětskou sféru vlivu.

Oslavy 17. listopadu v Dupont Underground | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Paní Sharon a její dvě kamarádky zase přijely do Československa v roce 1990 učit angličtinu. Zajely také do Prahy slavit 1. výročí sametové revoluce.

Přesně věděla, že šlo o pád komunistického režimu. Říkala, že se radovaly spolu s námi. Přála by si, aby hodnoty sametové revoluce v lidech v Česku zůstaly.

Další koncert se odehrál přímo na českém velvyslanectví. Připomínal také 10. výročí umístění busty Václava Havla v chodbě svobody amerického Kongresu. Hrála skupina Deplorables.

I rockeři vzpomínali na Václava Havla, kterého obdivovali a někteří se s ním i setkali. Stěny budovy velvyslanectví se pak otřásaly tvrdým rockem. Písněmi, které rád poslouchal i prezident Havel. Však se také ten rockový nářez jmenoval Písničky pro Havla – Songs for Havel.

Oslavy 17. listopadu na českém velvyslanectví | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme