Festival Jeden svět: Lidská práva nejsou žádná nuda
O tom, že lidská práva jsou naopak strhujícím tématem, se v následujících dnech budou moci přesvědčit návštěvníci festivalu Jeden svět. Vloni se pořadatelům podařilo přivést do kin okolo 100 tisíc lidí. Letos jim v tom budou pomáhat také exotické snímky z Grónska, Malediv nebo Sýrie.
Protesty, nepokoje, revolta - slova, která znějí skoro denně i v rozhlasovém zpravodajství - letos dala jméno jedné z kategorií festivalu Jeden svět.
Jeho tvůrci chtějí upozornit na neklid, který přiměl lidi na celém světě, aby vyšli do ulic, i když k tomu mají z různé důvody. Nebudou tak chybět snímky z Řecka nebo Španělska, ale ani ze Sýrie.
Co chystá letošní ročník festivalu Jeden svět, zjišťovala reportérka Českého rozhlasu Eva Rajlichová
„Promítáme jednak film francouzsko-syrské režisérky, který se jmenuje Sýrie uprostřed povstání. Vypráví o revoluci během 14 dnů, protože v Sýrii je složité natáčet nebo vůbec jakýmkoli způsobem o Sýrii informovat,“ pokračuje dramatrurgyně Kateřina Bartošová.
Ve zvláštním uvedení se budou promítat například filmy z rangúnského festivalu Art of Freedom.
„Jsou to jak dokumenty, tak i animované a hrané filmy lokální barmské produkce. Navíc budeme mít možnost na festivalu přivítat programového ředitele toho festivalu. Slibujeme si od toho začátek spolupráce mezi Jedním světem a právě rangúnským festivalem,“ vysvětluje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět.
Připraven je i americký snímek Když se kácí les, který vypráví o tom, kam až může zajít snaha chránit přírodu.
„Ukazuje takovou paralelu s tím, jakým způsobem jsou medializované věci, co se děly kolem Šumavy, a také vztah aktivistů a vůbec hranice mezi tím, co je ještě akceptovatelné a co už jde za nějakou hranici, a potom jsou aktivisté potrestáni,“ dodává Hana Kulhánková.
Šanci zhlédnout některý z více než stovky dokumentů má divák až do 15. března.