Festival Jeden svět: Lidská práva nejsou žádná nuda

O tom, že lidská práva jsou naopak strhujícím tématem, se v následujících dnech budou moci přesvědčit návštěvníci festivalu Jeden svět. Vloni se pořadatelům podařilo přivést do kin okolo 100 tisíc lidí. Letos jim v tom budou pomáhat také exotické snímky z Grónska, Malediv nebo Sýrie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na přehlídce Jeden svět bude k vidění také americký snímek Když se kácí les

Na přehlídce Jeden svět bude k vidění také americký snímek Když se kácí les | Foto: Jeden svět

Protesty, nepokoje, revolta - slova, která znějí skoro denně i v rozhlasovém zpravodajství - letos dala jméno jedné z kategorií festivalu Jeden svět.

Jeho tvůrci chtějí upozornit na neklid, který přiměl lidi na celém světě, aby vyšli do ulic, i když k tomu mají z různé důvody. Nebudou tak chybět snímky z Řecka nebo Španělska, ale ani ze Sýrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co chystá letošní ročník festivalu Jeden svět, zjišťovala reportérka Českého rozhlasu Eva Rajlichová

„Promítáme jednak film francouzsko-syrské režisérky, který se jmenuje Sýrie uprostřed povstání. Vypráví o revoluci během 14 dnů, protože v Sýrii je složité natáčet nebo vůbec jakýmkoli způsobem o Sýrii informovat,“ pokračuje dramatrurgyně Kateřina Bartošová.

Ve zvláštním uvedení se budou promítat například filmy z rangúnského festivalu Art of Freedom.

Vizuál festivalu Jeden svět 2012 | Foto: Jeden svět

„Jsou to jak dokumenty, tak i animované a hrané filmy lokální barmské produkce. Navíc budeme mít možnost na festivalu přivítat programového ředitele toho festivalu. Slibujeme si od toho začátek spolupráce mezi Jedním světem a právě rangúnským festivalem,“ vysvětluje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět.

Připraven je i americký snímek Když se kácí les, který vypráví o tom, kam až může zajít snaha chránit přírodu.

„Ukazuje takovou paralelu s tím, jakým způsobem jsou medializované věci, co se děly kolem Šumavy, a také vztah aktivistů a vůbec hranice mezi tím, co je ještě akceptovatelné a co už jde za nějakou hranici, a potom jsou aktivisté potrestáni,“ dodává Hana Kulhánková.

Šanci zhlédnout některý z více než stovky dokumentů má divák až do 15. března.

Eva Rajlichová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme