Klasická elpíčka zažívají renesanci. Jejich kouzlu propadly i mladší generace
Vinylová retrománie dorazila i do Česka. Gramofonové desky se stále častěji objevují na pultech hudebních obchodů a v nabídce internetových e-shopů. Kouzlu klasických elpíček propadly i mladší generace. Jen vloni si lidé koupili více než 35 tisíc desek.
Jemné zapraskání a klapnutí, když se se jehla zaryje do drážky na černém vinylu. Gramofonová deska se pomalu roztáčí a ozývají se první tóny.
Takový poslech jako za starých časů si dopřává v posledních letech stále více Čechů. A kouzlu vinylů propadly i mladší generace.
Stále více Čechů si místo cédéček kupuje klasická elpíčka. Jejich kouzlu propadly i mladší generace. Natáčela o tom Petra Benešová
„Cédéčka ani kazety si nekupuji, chtěla bych si začít kupovat desky, protože se mi líbí. Až si koupím gramofon.“
„Dneska je hodně lidí - a my mezi nimi - kteří se k tomu vracejí, právě proto, že to má nějakou atmosféru,“ říkají oslovené dívky.
Zatímco klasických CD a DVD nosičů ubývá, gramofonové desky zažívají na trhu comeback. Michael Dědeček ze společnosti vinylstore.cz rozděluje posluchače muziky do několika skupin.
„Ta větší je samozřejmě těch, kteří poslouchají MP3, menší skupina je těch, kteří se vracejí k vinylům, a ta skupina roste. A mezitím zůstalo cédéčko jako v podstatě mrtvý nosič, který nikdo nepotřebuje,“ popsal Dědeček před nedávnem.
Desky už tvoří 7 procent prodejů
Podle statistik České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu vinylové desky už tvoří sedm procent prodejů. Jen vloni si lidé koupili více než 35 tisíc desek. Na retro nosiče sází více v poslední době i Bontonland.
„V posledních měsících jsme zaznamenali, i na základě výsledků prodeje za rok 2012, že vinyly jdou nahoru. V roce 2013 jsme zaznamenali nárůst skoro o 100 procent,“ říká ředitel Lešek Wronka.
Společnost prodala vloni více než dvacet tisíc vinylů. Na LP deskách vycházejí novinky i starší věci od zahraničních a českých muzikantů. Jako například kapely Kryštof. Na retro nosičích vycházejí i zajímavé edice. A pojmou mnoho hudebních žánrů.
„Je to samozřejmě rocková hudba, klasická hudba, ale také folk, country - takový druh žánru, který má své stálé fanoušky, kteří v podstatě nakupují ty své interprety i na CD. Samozřejmě méně je to ta klasická mainstreamová tvorba,“ dodává Wronka.
Klasické nosiče ustupují digitální hudbě
Zatímco gramofonové desky stoupají v oblibě, klasické nosiče vytlačuje digitální hudba. Podle internetového publicisty Daniela Dočekala se posluchači už orientují hlavně na streaming a odklánějí se od cédéček.
„Prostě mít hudbu v digitální podobě je daleko jednodušší, protože zabírá hrozně málo místa, je snadno kamkoli přenositelná,“ zmiňuje Dočekal.
Ještě v roce 2013 se prodalo 1,2 milionu cédéček, vloni už jen zhruba milion kusů.