Irák rekonstruuje sportovní halu od Le Corbusiera

Navržená slavným architektem Le Corbusierem, dostavená za vlády Saddáma Husajna a pak zapomenutá. Takový je osud sportovní haly v Bagdádu, kterou nyní Irák s pomocí Francie restauruje do bývalé krásy. Masivní betonový komplex přežil všechny války v překvapivě dobrém stavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád

Bagdád | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Patří mezi Corbusierovy pozdní stavby, stejně jako třeba knihovna Harvardské univerzity nebo muzeum západoevropského umění v Tokiu. Tato díla nejsou až tak známá a myslím, že o iráckém díle se nevědělo,“ vysvětluje historik architektury Zdeněk Lukeš.

K zakázce u významného architekta došlo v době, kdy byl Irák bohatou ropnou monarchií a chtěl přetvořit Bagdád v moderní metropoli. Zadal proto zakázky na veřejné budovy u světových architektů.

„Jsou to třeba Frank Lloyd Wright, který dělal v Bagdádu urbanismus, nebo významný Corbusierův žák Oscar Niemeyer z Brazílie či Walter Gropius a vzniklo tam jakési centrum moderní architektury. Jsou to případy velmi rychle zbohatnuvších měst, kde chtějí mít rychle světovou architekturu,“ upozorňuje Lukeš a jako paralelu z poslední doby uvádí příklad Berlína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik architektury Zdeněk Lukeš hodnotil ve Světě o druhé dostavbu Le Corbusierovy haly v Bagdádu

Le Corbusier dokončil projekt v roce 1956 a sportovní komplex se začal stavě o rok později. Měl dokonce sloužit při uvažovaných olympijských hrách v roce 1960, o které Irák usiloval. V roce 1958 však vypukla revoluce, která svrhla iráckou monarchii, nastolila revoluční vládu a zastavila i Corbusierovu stavbu.

K dostavbě přikročila až vláda Saddáma Husajna. Komplex byl jako sportovní hala dokončen v roce 1982, tedy 17 let po Corbusierově smrti, pod vedením jednoho z jeho společníků Georgese-Marka Presenteho. Díky němu byly dodrženy autorovy principy.

Le Corbusier | Foto: Milan Kocourek

„U staveb dokončených až dlouho po smrti autora se skrývá nebezpečí. Je otázkou, nakolik se naplní skutečně ta původní představa, i když známe případy, kdy se to podařilo. Například Kotěrova budova Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kterou architekt navrhl kolem roku 1920, se dočkala realizace asi o sedm let později,“ zmiňuje Lukeš.

Zapomenutou stavbu objevila badatelka Caecilia Pieriová z Francouzského blízkovýchodního institutu v roce 2005, díky níž později vznikl francouzsko-irácký projekt na rekonstrukci Le Corbusierovy haly.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme