Vláda projedná návrh poslance Polčáka na další omezení imunity zákonodárců
Vláda projedná návrh na další omezení imunity zákonodárců. Obě komory Parlamentu by podle předlohy poslance TOP 09 a Starostů Stanislava Polčáka měly hlasovat jen o souhlasu s vazbou nebo zadržením svých členů. O jejich vydání k trestnímu stíhání, pokud by byli na svobodě, už ne.
O dalším omezení trestněprávní imunity zákonodárců začal poslanec Stanislav Polčák přemýšlet v únoru, když sněmovna vydala k trestnímu stíhání exprimátora Prahy, poslance ODS Bohuslava Svobodu kvůli kauze Opencard.
Polčák pak na protest proti Svobodově vydání rezignoval na post místopředsedy mandátového a imunitního výboru.
„Imunita po dnešním hlasování zcela ztratila svůj smysl, protože já neznám jiný, více křiklavý případ, kde by byl důvod setrvat na nevydání poslance jen po dobu výkonu mandátu – po změně ústavy,“ komentoval tehdy hlasování Polčák a dodal:
„V tu chvíli imunita nemá vůbec žádný smysl, a já považuji do jisté míry i za neslušné, abych bral příplatek jako místopředseda mandátového a imunitního výboru, kde tato část je dnes už zcela zbytnou částí.“
Polčákův návrh nemá u ministrů podporu
Stanislav Polčák ještě chvíli počkal, jestli návrh na omezení imunity zákonodárců nepřipraví vláda, a když se nedočkal, připravil novelu ústavy sám. Většině ministrů se ale nelíbí, je podle nich nekoncepční a nedostatečně odůvodněná. Podporu návrh nemá ani na ministerstvu spravedlnosti.
„Ministryně spravedlnosti je pro omezení imunity poslanců,“ tlumočí stanovisko ministryně Heleny Válkové šéf tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina a objasňuje:
„Nicméně má za to, že jde o natolik významný zásah do ústavních předpisů, že by bylo potřebné projednat jeho konkrétní podobu v rámci celospolečenské diskuse a spojit tuto změnu s dalšími uvažovanými změnami ústavy. Například s novým postavením státního zastupitelství v systému justice v širším slova smyslu.“
Na dnešním jednání kabinet Polčákův návrh na další omezení imunity zákonodárců tedy zřejmě nepodpoří. Téma se pak ale znovu otevře v Poslanecké sněmovně. Tam by podle Polčáka uspět mohlo.
„Já jsem to samozřejmě projednával v našem poslaneckém klubu TOP 09 a Starostové, kde připravenost podpořit tento návrh byla velmi drtivá,“ říká Polčák a uzavírá:
„Až po jeho předložení jsem zaznamenal pozitivní ohlasy z ostatních stran, jak z klubu ANO, tak z klubu ČSSD a KDU-ČSL. Předpokládáme, že šance na to, aby ta úprava byla minimálně postoupena do dalšího čtení, je velmi silná.“