Miroslav Augustin: Hala pro HMS v Istanbulu připomíná staveniště
Od zítřka až do neděle budou v Istanbulu usilovat o medaile a s nimi spojené nemalé finanční prémie atleti ze 172 zemí. Turecko je přitom pořadatelem vrcholné atletické akce poprvé v historii. Podle přímých účastníků to je znát.
Propagace šampionátu v samotném městě? Prakticky nesrovnatelná se všemi předchozími dějišti. Billboardy se špičkovými atlety na vás koukají - s nadsázkou řečeno - téměř z každé zdi. Servis pro účastníky? Pojatý nezvykle velkoryse.
Ovšem tím asi výčet kladů končí. Zatímco o několik desítek metrů vedle stojící dům tureckého olympijského výboru se pyšní nablýskanými okny a mramorem, hala připomíná staveniště a vaše oblečení po pár minutách pobytu v něm zaprášené montérky. Na poslední chvíli se motají všem pod nohama nejrůznější řemeslníci, všude se kope, vrtá, betonuje či maluje. A hlavně práší.
V Istanbulu se atletické MS v hale koná poprvé, podle reportéra Miroslava Augustina je to znát. Ne všechno je den před šampionátem hotovo na 100%
V tréninkové hale dokonce běhají atleti kolem hromad fošen a mezi kolečky na cement. Dá se očekávat, že v noci vystřídají řemeslnické party skupiny uklízečů, ovšem obrovský nepořádek v okolí, pro který existuje jedno tak výstižné české slovo, určitě nezmizí.
Turci mají nemalé pořadatelské cíle. Rádi by z Istanbulu udělali dějiště letních olympijských her. Finančními prostředky rozhodně disponují, vždyť už dokázali získat mimo jiné jeden z nejsledovanějších šampionátů, mistrovství světa v basketbalu mužů, a koncem loňského roku tady Petra Kvitová vyhrála Turnaj mistryň.
Obrázky z těchto dnů hovořící o tom, jak jsou několik hodin před startem vrcholné akci připraveni, však jistě při své další olympijské kandidatuře ukazovat nebudou.