Fotbal a rádio spolu kráčejí dějinami jako nerozluční přátelé
Fotbal je hra, která má s rádiem hodně společného. Třeba schopnost vzbuzovat a šířit emoce. Společně s rádiem si vzájemně pomáhaly růst. Fotbal se stal skutečně masovou zábavou i díky rozhlasovým přenosům. A naopak - tyto přenosy pomáhaly popularizovat vynález rozhlasu.
"Za malou chvíli uslyšíte přenosem z Říma reportáž z finálového utkání Československo - Itálie o mistrovství světa v kopané. U mikrofonu je redaktor Josef Laufer."
Josef Laufer komentoval finále druhého mistrovství světa v roce 1934 teprve necelých osm let poté, co v Praze odvysílal první přímý přenos fotbalového utkání. Tedy jenom prvního poločasu, pak přišlo rozhodnutí přenos vypnout, že prý té kopané už bylo dost.
"Posluchači se nedozvěděli ani nedověděli konečný výsledek utkání a rozhas vysílal nějakou hudbu. Posluchači se však na věc dívali jinak, psali rozhlasu a vynutili si v pravém slova smyslu, že příští neděli se zase vysílala kopaná, a hlásil jsem to znovu," vzpomínal později Josef Laufer.
Teprve čtvrt roku po Radiojournalu odvysílala první fotbalový přenos BBC. Ještě před půl stoletím bylo rádio jediným kanálem, který umožňoval sledovat úspěch československých fotbalistů na světovém šampionátu v Chile. Právě v Jižní Americe tou dobou zažívaly svou zlatou éru fotbal i rádio, které jsou v těchto krajích stále vášnivou a nerozlučnou dvojicí.
Základy fotbalu se objevují už ve starověku, do Anglie se dostaly přes římské legie
Číst článek
Legenda praví, že tradici latinskoamerických komentátorů křičet po vstřelené brance co nejdéle slovo „góóól" založil před 70 lety reportér Rebelo Júnior a k dokonalosti ji dovedl jeho kolega Raúl Longas, který špatně viděl a potřeboval získat čas, než mu kolegové napíšou jméno střelce. Dnes se bez téhle libůstky v Jižní Americe u mikrofonu neobejdete.
"Čím víc na tom pracujete, tím lepší máte techniku. Vložíte do toho všechny emoce a funguje to i jako terapie. Zapomenete při tom třeba na problémy v rodině, vnímáte v tu chvíli jen ty úžasné emoce, které fotbal přináší," říká komentátor brazilského rádia ze Sao Paula Luciano Luis.
Nový druh emocí zařadila do vztahu fotbalu a rozhlasu BBC, když v únoru 1969 poprvé v historii svěřila reportování z fotbalového zápasu ženě. Jmenovala se Mary Paineová.
Ale klasickými komentátory i v BBC zůstávají muži. Mikrofony si na stadionech stále sami drží blízko úst, aby obraz hry přenesli co nejvěrněji a emoce co nejsilněji tak jako Alan Green v roce 1999 při senzačním obratu Manchesteru United v nastaveném čase finále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov.
I Radiožurnál vám už 87 let přináší fotbalové příběhy z celé planety. A pokračovat v tom bude i dnes večer přímým přenosem zápasu Ligy mistrů mezi Plzní a CSKA Moskva.