83 let od atentátu na Heydricha. V Praze je k vidění pouzdro na pistoli, kousek padáku i Kubišův podpis
Před 83 lety provedli českoslovenští parašutisti Jan Kubiš a Jozef Gabčík atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A i proto bude od úterý v Praze vystavená kniha Anglické listy spisovatele Karla Čapka, kterou podepsali českoslovenští vojáci včetně právě Kubiše.
Výtisk Anglické listy Karla Čapka dostal v anglickém překladu Ernest van Maurik, instruktor, který na severu Skotska v horách cvičil budoucí parašutisty.
Od roku 1941 mezi nimi byli i čeští agenti Oddělení pro zvláštní operace. A právě Anglické listy věnovali van Maurikovi jako poděkování, jak na to sám před lety vzpomínal.
„První skupina mi věnovala knížku, byl to anglický překlad Čapkovy knihy. Všech dvacet mužů ji podepsalo,“ popsal.
Podpisy 20 vojáků včetně autogramu Jana Kubiše jsou na předsádce knihy. Desítky let po skončení druhé světové války výtisk získalo Imperiální vojenské muzeum.
„Knížku s věnováním měl otec doma. Když měl kolem osmdesátky, řekl mi: ‚Co mám s tou knihou dělat? Je příliš vzácná na to, aby ležela jen tak v mé knihovně.‘ Shodli jsme se na tom, aby ji věnoval Imperiálnímu vojenskému muzeu,“ vysvětlovala Maurikova dcera Gilly.
Heydrichův vůz byl poprvé odhalen veřejnosti. Je poškozen v zadní části po explozi Kubišovy bomby
Číst článek
Právě britské Imperiální vojenské muzeum teď do Česka výtisk půjčilo. Lidé ho mohou vidět v Muzeu literatury v pražské Bubenči. Výstava potrvá do 19. června.
Připomene také Čapkův protiválečný postoj a vystavené budou i exponáty, které přímo souvisí s operací Anthropoid – třeba kousek padáku nebo pouzdro na pistoli sebrané v kostele Svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde 18. června 1942 Jan Kubiš spolu s Jozefem Gabčíkem a dalšími pěti parašutisty zemřeli po několikahodinovém boji s gestapem a příslušníky SS.
Útok na Heydricha
Parašutisté zaútočili na auto se zastupujícím říšským protektorem krátce po půl jedenácté dopoledne v ostré zatáčce v Kobylisích. Černý mercedes jel bez ozbrojeného doprovodu, měl staženou střechu.
Byl gentleman, vzpomíná Lorna Ellisonová na Kubiše. Její rodina se starala i o Gabčíka
Číst článek
Ve chvíli, kdy se vyhýbal tramvajím, se přiblížil chodníku. Odtud na něj chtěl vystřelit Gabčík, ale zasekla se mu spoušť samopalu. Na projíždějící auto pak hodil bombu Kubiš, trefil ale jen jeho zadní část. Heydricha střepina zasáhla do zad, ale nezabila ho.
Na to, jak se o atentátu dozvěděla, vzpomínala před lety Helena Vovsová. V patnácti letech pracovala jako zahradnice na zámku v Panenských Břežanech, kde tehdy Heydrich i s rodinou bydlel.
„Dělala jsem něco ve skleníku a přišel tam Hans Wippler, který byl podkoní Heydricha. Přišel ke mně a povídá: Na šéfa byl spáchaný atentát. A já povídám: Je mrtvý? A on řekl: Noch nicht,“ tedy v překladu ještě ne.
Heydrich zemřel na následky zranění 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce.