Od pádu Dvojčat uběhlo 22 let. Tragédii si připomínají hlavně hasiči, ze solidarity věsí vlajky, říká historik

V pondělí je to 22 let, co se zhroutily obě věže Světového obchodního centra v New Yorku. 11. září 2001 narazila dvě unesená letadla do Dvojčat. Třetím terčem byla budova Pentagonu ve Washingtonu. O život přišly téměř 3000 lidí. K bezprecedentnímu útoku na Spojené státy se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin. „Nenapadlo nás vůbec, že by něco tak příšerného někdo zamýšlel,“ vzpomíná historik Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina devatenácti sebevražedných útočníků, z nichž většina pocházela ze Saúdské Arábie, unesla čtveřice letadel, aby je následně použila k útoku na několik symbolů Ameriky. Říká se, že si každý pamatuje, kde nás zastihla zpráva o teroristickém útoku na New York a Washington. Vy si vzpomínáte, co jste dělal to úterý v 8.46?
Můžu jenom potvrdit, že si to pamatuji velmi dobře. Byl jsem v práci, seděl jsem u počítače a do kanceláře přišla mladší kolegyně, která mi řekla, že do jednoho z Dvojčat narazilo letadlo. A všichni jsme si mysleli, že to byl normální omyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Tyto věci se totiž v New Yorku předtím téměř staly několikrát a byl to vždycky jenom omyl. Nenapadlo nás vůbec, že by něco tak příšerného někdo zamýšlel.

Jak si lidé ve Spojených státech připomínají 11. září dnes po 22 letech?
Samozřejmě s odstupem tolika let je to daleko méně emocionální. Dneska (v pondělí, pozn. red.) jsem projížděl několika městy na okraji Bostonu a Bostonem samotným. Hlavní vizuální připomínky vidíte před každou hasičskou stanicí, kde požárníci mají veliká auta s jeřáby venku a visí z nich obrovské americké vlajky.

83letá Pelosiová chce obhajovat místo ve sněmovně. Američané jsou ale nespokojení s ‚vládou starců‘

Číst článek

Je to výraz jejich solidarity s kolegy, kteří ve velkých počtech a díky statečnému a odvážnému chování tehdy zemřeli v sutinách, a navíc ještě s kolegy, kteří potom v těch sutinách dlouho pracovali a utrpěli celoživotní zdravotní následky.

Jak výročí pojímají republikáni v kampani před prezidentskými primárkami?
Neřekl bych, že je to nějaké výrazné téma pro republikánské kandidáty. Spíš to bývalo, když byl v Bílém domě prezident Obama, který se voličům zavázal, že zavře základnu a vězení na Guantánamu.

Republikáni se tehdy v podstatě pokusili voličům naznačit, že Obama je příliš měkký na boj proti terorismu, a vydali celou řadu zákonů, které znemožnily, aby se to vězení na Guantánamu zavřelo.

Ale po odchodu Obamy z Bílého domu to téma, myslím, ztratilo atraktivnost pro republikánské kandidáty a republikánské politiky.

Vladimír Kroc, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme