Jak středověcí stavitelé ukotvili Karlův most do vltavského dna? Podívejte se na zajímavou animaci

Nahradil románský Juditin most, který spojoval oba vltavské břehy. Pražský Karlův most svého předchůdce překonal v celé řadě aspektů. Jak se ale tehdejším stavitelům podařilo ukotvit most do vltavského dna? To ukazuje 3D grafika vytvořená v rámci projektu praha-archeologická.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukotvení pilíře Karlova mostu do dna Vltavy.

Ukotvení pilíře Karlova mostu do dna Vltavy. | Foto: Praha Archeologická | Zdroj: repo YouTube

Juditin most poškodila povodeň v roce 1342. Nevyplatilo se jej opravovat. Proto císař Karel IV. nechal postavit most, který byl mnohem velkorysejší než jeho předchůdce.

Karlův most má pouze 15 pilířů, Juditin měl 21. Je také o tři metry širší a o několik vyšší než románský most. Dlouhý je 515 metrů.

Nejsložitější částí celé stavby bylo ukotvit pilíře do dna Vltavy. To tvoří velká vrstva štěrkopísku.

„Každý pilíř vznikl v samostatné jímce ohraničené dřevěným kůly vymazanými hlínou. Z bednění byla pomocí čerpadel odčerpána voda, aby bylo možné položit základy. Zřejmě do úplného spodku pilíře byly do říčního dna zaraženy dřevěné piloty. Na dno poté byl položen dřevěný základový rošt vyztužený kulatými kameny svázanými kovanými kramlemi,“ píše na serveru Praha Archeologická Ondřej Šefců, jeden z tvůrců animace stavby mostu. Ta vznikla jako součást Národních oslav 700. výročí narození císaře Karla IV.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme