Vybudoval jednu z nejlepších zpravodajských služeb. Karel Procházka velel českým agentům až do zrady

Zcela nepozorovaně se v roce 1996 do České republiky vrátil jeden z poúnorových exulantů. Tuctové jméno – Karel Procházka – neprozradí, že šlo o muže, který v polovině 50. let na Západě disponoval asi nejlepšími informacemi o tom, co se děje v Československu. Zapomenutého šéfa jedné ze zpravodajských služeb připomene v pořadu Portréty historik Prokop Tomek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká rozvědka otevřela badatelnu, ve které v digitální podobě zpřístupnila dokumenty bývalé komunistické tajné bezpečnosti, včetně materiálů boje StB proti československým emigrantům v zahraničí

Česká rozvědka otevřela badatelnu, ve které v digitální podobě zpřístupnila dokumenty bývalé komunistické tajné bezpečnosti, včetně materiálů boje StB proti československým emigrantům v zahraničí | Foto: Zbyněk Stanislav | Zdroj: ČTK

Rodák (1905) z Brna se po maturitě v roce 1923 rozhodl pro dráhu profesionálního vojáka. Vystudoval vojenskou akademii a postupoval po kariérním žebříčku; koncem roku 1936 byl zástupcem velitele Posádkového velitelství Velká Praha a v červenci 1937 byl přeložen do skupiny důstojníků generálního štábu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Procházka vybudoval z ničeho jednu z nejlepších zpravodajských služeb

V létě 1939 odešel z nacisty okupované země, v lednu 1940 se hlásil naší armádě ve Francii a po její porážce dorazil v červenci 1940 do Velké Británie. Absolvoval několik specializovaných kurzů vojenského zpravodajství, působil na řadě míst a na konci války se vrátil do Československa. Od února 1946 byl přednostou organizační skupiny vojenské mise v Maďarsku a později generálním sekretářem komise pro přesídlování Slováků z Maďarska.

Pro zpravodajce jeho kvalit byla jasným signálem o poválečné situaci v naší armádě skutečnost, že byl roku 1947 jmenován velitelem dělostřelecké brigády v Brandýse nad Labem a v srpnu 1948 převelen do Prahy jako zamýšlený velitel dělostřelectva.

Procházka funkci nepřevzal a v létě 1948 opustil republiku.

Nadprůměrně kvalitní informace

Ve Velké Británii na přelomu let 1948 a 1949 vybudoval CIO, Czechoslovak Intelligence Office, zpravodajskou službu, která byla součástí britské Secret Intelligence Service.

CIO navázala na tradici válečné zpravodajské skupiny generála Františka Moravce v Anglii. Kromě londýnské centrály měla CIO pobočky v Bruselu, Kodani, Curychu, Vídni, Hamburku, Düsseldorfu, Bejrútu, Paříži a Washingtonu.

49:05

Z Valdic přes Most špionů. Politický vězeň Javorský se svobody dočkal po letech trýznění a otrocké práce

Číst článek

CIO zpočátku vysílala do Československa kurýry, komunistickou terminologií agenty-chodce, kteří přinášeli na Západ informace o situaci za železnou oponou. S postupujícím zlepšováním ostrahy hranic se jejich nelegální přechody ukazovaly jako stále nebezpečnější a nakonec nemožné. CIO zareagovala akcí Bílé linky, která od poloviny 50. let využívala uvolnění napětí v Evropě.

Pracovníci CIO kontaktovali na Západě československé vědce, sportovce, umělce a zástupce obchodních firem, kteří kvůli své práci směli vyjíždět do svobodného světa.

Řadu z nich získala CIO jako spolupracovníky a podařilo se jí dostat na Západ mimořádně cenné informace – například kompletní technickou dokumentaci sovětského tanku T-54/55 nebo chemické vzorky otravných plynů, které československá armáda dostala jako standardní výzbroj svých chemických jednotek. Informace Procházkovy CIO byly Brity i Američany hodnoceny jako nadprůměrně kvalitní.

Po zradě jednoho z Čechů v londýnské centrále CIO začala Státní bezpečnost v Československu masově zatýkat spolupracovníky této služby. Bylo jich přes tisíc.

To přispělo k rozhodnutí Britů celou CIO během roku 1957 zlikvidovat. Procházka poté žil a podnikal v Africe, odkud se později vrátil do Československa, kde v únoru 1999 zemřel.

David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme