Brazilští jaguáři se naučili čelit pravidelným povodním. V korunách stromů se pohybují i několik měsíců

Brazilské jaguáry ohrožují lovci i destrukce jejich přirozeného prostředí. Jednomu nebezpečí ale umí čelit velmi dobře - úkryt před povodněmi na severu Brazílie nachází v korunách stromů. Ačkoliv jsou šelmy až 180 centimetrů dlouhé a váží i 90 kilogramů, od dubna do července se obratně pohybují na stromech, zatímco zem pralesa zavalí metry vody, popisuje reportér agentury Reuters.

Uarini (Brazílie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tohle zatím nebylo nikde jinde zdokumentováno,“ popisuje pro Reuters badatel Emiliano Ramalho, vedoucí výzkumník projektu Lauarete. „Je to důkaz, že i tak velká zvířata, jako jsou jaguáři, dokážou přežít povodně – svá mláďata krmí a vychovávají v korunách stromů i několik měsíců,“ doplňuje.

„Je to důkaz, že i tak velká zvířata, jako jsou jaguáři, dokážou přežít povodně – svá mláďata krmí a vychovávají v korunách stromů i několik měsíců,“ vysvětluje objev Ramalho. | Foto: Bruno Kelly | Zdroj: Reuters

Projekt Lauarete monituruje jaguáry v rezervaci Mamirauá, studuje jejich vztahy s obyvateli oblasti a zavazuje se k ochraně druhů, které žijí hluboko v deštných pralesech.

Jaguáři a místní

Zdokumentovat, jak se jaguáři chovají během období dešťů, je kvůli jejich dlouhým pobytům v korunách stromů velmi vzácné. Poprvé se badatelům podařilo zachytit šelmy v roce 2013 – po devíti letech monitorování.  

Během let 2016 a 2018 se ale dařilo víc. Byl u toho i reportér agentury Reuters, který během několika návštěv do chráněné rezervace Mamirauá, vzdálené asi 600 kilometrů od Manaus, hlavního města státu Amazonas, zachytil jaguáry vysoko v korunách stromů hned několikrát.

Během březnové expedice vědečtí pracovníci vysledovali a následně uspali černého jaguára, kterého můžete vidět na fotografiích výše. Po kontrole zubů a jeho rozměrů mu pak kolem krku upevnili obojek se sledovacím zařízením. Tyto obojky má kolem krku už tolik jaguárů, že je možné je velmi přesně vysledovat.

Cílem společného projektu je zvýšit povědomí o nutnosti chránit rezervaci Mamirauá a zároveň vytvořit příjmy pro tamní obyvatele. | Foto: Bruno Kelly | Zdroj: Reuters

Projekt Lauarete se spojil mimo jiné se skupinou lokálních obyvatel, kteří cizincům nabízí ekoturismus v oblasti, a tak využívají sledovacích zařízení také ve svůj prospěch – turisty lákají na sledování šelem v korunách stromů.

Obojky má kolem krku už tolik jaguárů, že je možné je velmi přesně vysledovat. | Foto: Bruno Kelly | Zdroj: Reuters

Cílem společného projektu je zvýšit povědomí o ochraně rezervace Mamirauá a zároveň vytvořit příjmy pro tamní obyvatele. Výlet, během nějž mohou lidé zahlédnout jaguáry, stojí asi tři tisíce dolarů na osobu, tedy zhruba 61 tisíc korun.

Ekoturistika podle reportéra Reuters podporuje lepší vztahy mezi jaguáry a obyvateli v oblasti, kteří se šelem často bojí nebo se na ně zlobí, že zabíjí jejich dobytek a domácí zvířata.  

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme