Zablokování dezinformačních webů? Někteří apel vlády vyslyšeli okamžitě, jiní jsou zdrženlivější

Česko se začalo bezprecedentně bránit šíření dezinformací, které podporují ruskou agresi vůči Ukrajině. Vojenské zpravodajství proto sestavilo seznam dezinformačních webů, které podle něj dlouhodobě šíří propagandu Kremlu a ohrožují tak českou bezpečnost. Některá sdružení zareagovala na výzvu vlády Petra Fialy (ODS) okamžitě, jiná jsou zdrženlivější a do budoucna chtějí jasnější pravidla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

připojení, ilustrační foto

Podle výkonného ředitele sdružení CZ.NIC se provozovatelé můžou obrátit na soud. Nečeká ale, že by k tomu došlo, protože weby jsou registrované anonymně. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Informace jsou jednou z nejúčinnějších zbraní a nelze rezignovaně přihlížet, jak jsou tyto zbraně vůči našim občanům používány,“ píše se v prohlášení vlády z minulého pátku na adresu šíření ruské propagandy.

Kabinet zároveň vyzval k tomu, aby se k šíření cílených lží a dezinformací pouze nepřihlíželo. Právně závazná ale výzva není. 

Aeronet, Skrytá pravda i Protiproud. Sdružení CZ.NIC zablokovalo osm dezinformačních webů

Číst článek

Seznam dezinformačních webů sestavilo Vojenské zpravodajství, které od loňského roku zajišťuje kybernetickou obranu Česka.

„Blokované kanály se dlouhodobě účastní aktivní podpory hybridního působení proti zájmům České republiky a jeho partnerů v EU a NATO. Jde o známé a potvrzené entity podílející se na hybridním působení ve prospěch agresivních kroků Ruské federace souvisejících s porušováním širokého portfolia základních mezinárodních norem,“ stojí v e-mailu Vojenského zpravodajství pro Radiožurnál.

„Smyslem přijatých kroků je omezit šíření nepravdivých, zavádějících a manipulativních informací s cílem ospravedlnit a schvalovat agresi proti Ukrajině.“

Anonymní registrace

Sdružení CZ.NIC hned v pátek zablokovalo osm dezinformačních webů s příponou .cz. Podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa se provozovatelé můžou obrátit na nezávislý soud, sám ale nečeká, že by k tomu došlo, protože weby jsou registrované anonymně.

„Pokud by se nám někdo ozval, tak se zároveň přihlásí k jejich provozování, což se těm provozovatelům příliš zjevně nechce,“ řekl Radiožurnálu.

Rusko zabránilo Ukrajině vyvinout jadernou zbraň a další teze propagandy Kremlu. Co hlásí ruská média?

Číst článek

Blokaci webů, ke které se rozhodlo CZ.NIC, v úterý podpořily Sdružení pro internetový rozvoj a Unie vydavatelů. V prohlášení odsuzují ruskou agresi: „Dezinformační weby hrají významnou roli v rámci hybridní války, a proto dlouhodobě podporují koordinovaný postup Evropské unie proti předstírané žurnalistice, která profituje a bagatelizuje lidská utrpení a lidské oběti.“

Michal Hanák, předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj, ale zároveň doufá, že do budoucna se bude podobná situace řešit transparentněji. „Že do budoucna budou rozhodnutí týkající se blokování domén přijímána na základě pevně daných a transparentních procesů opřených o právní základ, který zajistí, že nebude možné takto výjimečný institut, uplatněný v případě několika proruských dezinformačních webů, použít vůči médiím v České republice,“ nastínil.

Začátkem týdne pak tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce, jak oznámila Asociace provozovatelů mobilních sítí. Operátoři v rámci svých televizních služeb rovněž blokují ruské státní programy.

Síťová neutralita

Sdružení NIX.cz, které provozuje největší český neutrální propojovací uzel, váhalo, zda taková blokace dezinformačních webů neporušuje síťovou neutralitu. Tedy jestli se tím neporuší rovné nakládání s internetovým provozem.

Výkonný ředitel NIX.cz Adam Golecký zároveň podle serveru Lupa.cz operátory osobně požádal, aby žádosti vlády vyhověli.

Evropská unie zablokuje ruskou RT a server Sputnik. ‚Už nebudou šířit lži,‘ řekla von der Leyenová

Číst článek

Radiožurnál má k dispozici dva dopisy ministerstev vnitra a průmyslu a obchodu. Šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN) i ministr průmyslu Josef Síkela (za STAN) se v dokumentech shodují, že o porušení síťové neutrality v tomto případě nejde.

V dopisech (oba najdete na konci textu – pozn. red.) se shodně píše: „V současné mimořádné situaci a na základě přímé výzvy příslušné složky Vojenského zpravodajství je zamezení přístupu na tzv. dezinformační weby uvedené na seznamu v zájmu obrany národní bezpečnosti nutné a nelze ho považovat za porušení pravidel síťové neutrality.“

Možný problém se síťovou neutralitou odmítá i Ondřej Filip ze sdružení CZ.NIC. „Síťová neutralita má řadu výjimek, které říkají, za jakých okolností je možné ji porušit. A právě tohle je jedna z nich. Mimořádný stav, kdy je ohrožena bezpečnost země. V takovém případě je tento princip nadřazený principu síťové neutrality,“ míní.

Zároveň probíhají velké diskuse o zamezení přístupu ruských občanů a firem k internetové infrastruktuře na mezinárodní úrovní například v organizaci RIPE NCC. Jeho výkonná rada v pondělí zveřejnila, že zůstává neutrální. Reagovala tak na ukrajinskou žádost, která by v podstatě podle RIPE NCC v důsledku vedla k rozštěpení celosvětové internetové sítě.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme