Asteroid ‚zabiják měst‘ proletí blízko Země. Podle NASA se něco takového stává jednou za deset let
Kolem Země proletí o víkendu asteroid s označením 2023 DZ2. Od planety bude přitom vzdálený jen zhruba 170 tisíc kilometrů. To je méně než vzdálenost Země od Měsíce. Podle odborníků ale nehrozí, že by se s naší planetou střetl. Informuje o tom agentura AP.
Mezi Zemí a oběžnou dráhou Měsíce proletí asteroid v sobotu večer. Od Země by měl být vzdálený asi 170 tisíc kilometrů. Pro srovnání: vzdálenost Země od Měsíce je zhruba 380 tisíc kilometrů, Mezinárodní vesmírná stanice je ve výšce 408 kilometrů od modré planety.
Z 3D tiskárny mířila k oběžné dráze. Vesmírná raketa Terran odstartovala z Mysu Canaveral
Číst článek
Vesmírné těleso budou moct vědci pozorovat dalekohledy a malými teleskopy. „Neexistuje šance, že by tento ‚zabiják měst‘ zasáhl Zemi. Jeho přiblížení ale poskytne skvělou příležitost k pozorování,“ uvedl šéf planetární ochrany Evropské vesmírné agentury Richard Moissl.
Lidé v Česku uvidí asteroid jen s lepším dalekohledem. K určení jeho polohy mohou využít web The Sky Live.
„Dnes večer se na něj dá dívat v souhvězdí Raka. Dá se najít, ale je na to potřeba trošku větší dalekohled, protože asteroid ještě nebude tak jasný. Zítra v době největšího přiblížení bude pod obzorem,“ popsal v pátek pro iROZHLAS.cz astronom Petr Horálek. „Největší přiblížení tak od nás pořádně vidět nebude, pozorovatelné bude z jižní polokoule,“ dodal.
Asteroid měří mezi 40 až 90 metry, odhadují astronomové. Přestože jsou přelety takových těles okolo Země běžné, podle NASA je vzácné, že se tak velký asteroid přiblíží tak blízko Zemi. Něco takového se stává přibližně jednou za deset let.
Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu Oumuamua. Byl spojován s mimozemšťany
Číst článek
Astronomové objevili 2023 DZ2 zhruba před měsícem. V sobotu přeletí asi 515 tisíc kilometrů od Měsíce a o několik hodin později se mihne kolem Země nad Indickým oceánem rychlostí 28 tisíc kilometrů za hodinu. Projekt The Virtual Telescope plánuje přiblížení asteroidu k Zemi vysílat živě. NASA pak nabízí pohled do světa asteroidů nabízí ve speciální aplikaci.
Pro doplnění. NASA loni poprvé otestovala obranu Země před vesmírným tělesem, když k měsíci planetky Didymos vyslala sondu. Ta objekt, který pro Zemi žádné nebezpečí nepředstavoval, zasáhla a úspěšně jej vychýlila z kurzu.