Lidé napříč Amerikou pozorovali prstencové zatmění Slunce, NASA nabídla přímý přenos

Zájemci o neobvyklé přírodní úkazy napříč celým americkým kontinentem v sobotu pozorovali prstencové zatmění Slunce. Měsíc při něm při pohledu ze Země zakryl téměř celé Slunce, zbyl jen zářící okraj – prstenec. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) k jevu uspořádal přímý přenos s odborným komentářem.

Portland (Aktualizováno: 19:37 14. 10. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jev jako první viděli lidé ve státě Oregon na severozápadě USA, pak přišli na řadu pozorovatelé v amerických státech Nevada, Utah, Nové Mexiko a Texas. Jev bude patrný také v několika zemích Střední Ameriky a jako poslední se ho dočkají Brazilci.

Na některých místech by výhled mohla zkazit oblačná obloha nebo mlha, píše agentura AP.

NASA ukázala vzorky z planetky Bennu, které přivezla sonda Osiris-Rex. Vypadají jako černé uhlí

Číst článek

Přechod Měsíce přes Slunce zpravidla trvá zhruba dvě a půl až tři hodiny. Nejzajímavější prstencový okamžik je viditelný asi tři až pět minut. Délka jevu závisí na místě pozorování.

Lidé se sjížděli na místa, která jsou vyhlášená dobrým výhledem, jako je například národní park Bryce Canyon v Utahu. Zatmění bylo také obchodní příležitostí pro prodejce speciálních zatemňovacích brýlí, které jsou pro pozorování jevu nezbytné.

Vědci vzali sobotní zatmění jako příležitost pro osvětu i jako zdroj nových poznatků o Slunci, zaznělo ve vysílání NASA.

Stejný jev bude opět viditelný na jižním cípu Jižní Ameriky za rok, Antarktida se ho dočká v roce 2026 a nad USA bude znova až v roce 2039.

Observable universe
Milky way
Sun
Earth
Moon
Charon
GRACE-FO2
Mercury
Venus
Mars
Jupiter
Saturn
Uranus
Neptune
Juice
Pioneer 10
Pioneer 11
Voyager 1
Voyager 2
Lucy
New Horizons
Ganymede

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme