Archeologové narazili na Lipensku na pohřebiště z doby železné. Ukrývalo desítky uren

Tisíce let staré pozůstatky z doby železné objevili nedaleko obce Trnávka na Lipensku archeologové, kteří na trase budoucí dálnice D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou provádějí záchranný archeologický průzkum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové objevili nedaleko obce Trnávka na Lipensku žárové pohřebiště z pozdní doby halštatské

Archeologové objevili nedaleko obce Trnávka na Lipensku žárové pohřebiště z pozdní doby halštatské | Zdroj: ČTK

Na místě narazili na šedesát hrobů s keramickými urnami uvnitř. V největším z nich jich archeologové našli kolem patnácti.

„Objevili jsme pohřebiště z pozdní doby halštatské, první polovina posledního tisíciletí před Kristem. Vyrýsoval se nám celý půdorys pohřebiště. Je to pohřebiště žárové, to znamená, že lidé, co tu žili, ukládali kosterní pozůstatky svých zemřelých spálené do takzvaných uren,“ potvrdil antropolog Lukáš Šín.

Kromě zbytků lidských a zvířecích kostí ale pohřebiště ukrývalo také potraviny a kovové předměty jako břitvu, pinzetu, drobné jehlice a náušnice.

„Kromě uren jsou tam nádoby, které sloužily jako zásobnice, to znamená, měli v hrobech uloženy i potravní oběti, a to nejen obilniny, ale i například maso. A předměty denní potřeby, břitvy, spínací jehlice a pinzetu jsme objevili v jednom hrobě,“ dodal Šín.

Úspěšní byli archeologové také o několik kilometrů dál u obce Osek nad Bečvou. Tam objevili sídliště a pohřebiště prvních zemědělců, zbytky osady z doby bronzové.

Záchranný průzkum v lokalitě bude pokračovat ještě dva týdny. Nálezy čeká převoz na odborná pracoviště, kde budou podrobeny dalšímu zkoumání.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme