Cenu Paměti národa dostalo osm osobností. Oběti komunismu i holokaustu
Osm osobností převzalo na slavnostním večeru v pražském Národním divadle Cenu paměti národa. Bývalí političtí vězni komunistického režimu i ženy, které přežily holokaust. Jsou mezi nimi například odbojář Leopold Färber a disident František Stárek.
Ocenění uděluje už třetím rokem sdružení Post Bellum, které shromažďuje příběhy obyčejných hrdinů - lidí, kteří dokázali vzdorovat nacistické i komunistické totalitě.
Ceremoniál v režii Matěje Formana se letos symbolicky nesl v atmosféře železničního nádraží, které připomíná setkání i míjení.
Mezi oceněnými je například disident František Stárek, politický vězeň František Zahrádka nebo vězenkyně z Terezínského ghetta Eva Roubíčková. Ta převzala Cenu paměti národa s velkou skromností.
„Já mám pocit, že jsem si to trochu nezasloužila, že jsem zachránila jenom sebe. Ale teď jsem si to rozmyslela a mám pocit, že bychom měli předat naše zkušenosti mladým. Ti o tom prakticky vůbec nic nevědí,“ řekla Roubíčková.
Držitelé Ceny Paměti národa 2012: Eva Roubíčková, Markéta Nováková, Ilsa Maierová, Leopold Färber, František Stárek, František Zahrádka, Helena Šidáková, Josef Holec
Dalším z oceněných je politický vězeň Leopold Färber. V 50. letech byl odsouzen na 20 let za to, že děti z jeho skautského oddílu vylepovaly letáky s nápisem „smrt komunismu“.
„Poznal jsem ty nejhorší kriminály – Bory, Cejl, Leopoldov. Když jsme někam přišli a dozvěděli se, že jsme skauti, hned se o nás kluci starali. Upozornili nás na bonzáky, abychom si dali pozor,“ vzpomíná Färber.