Dinosauři mohli podle vědců přejít z Jižní Ameriky na Antarktidu. Kvůli ochlazení
Jihoameričtí vědci mluví o nové kapitole v evoluční teorii. Našli totiž další důkazy o tom, že Antarktida byla na konci období dinosaurů spojená s Jižní Amerikou. Fosilie objevila vědecká expedice v Chile, na samém jihu Patagonie.
Mezi důkazy pro tvrzení, že na konci éry dinosaurů existovalo spojení mezi Jižní Amerikou a Antarktidou, jsou zbytky rostlin a kosti dinosaurů.
Jedná o stejné fosilie, které se našly na bílém kontinentu už dřív, konkrétně o listy jednoho druhu pabuku. Tento strom kdysi rostl na Antarktidě a do oblasti dnes zvané Patagonie se mohl dostat jedině po souši. Opačným směrem se podle vědců stěhovali suchou nohou býložraví sauropodi nebo hadrosauři.
Vědci našli nové důkazy o spojení Jižní Ameriky s Antarktidou. Podrobnosti přidává zpravodaj David Koubek
Dříve nalezené důkazy svědčily o tom, že obě části pevniny byly spojené při pohybech kontinentů před 85 až 90 miliony let. Nové nálezy ale ukazují na jinou dobu, a to zhruba před 68 miliony let, tedy těsně před vyhynutím dinosaurů.
Šéf expedice Marcelo Leppe z Chilského antarktického institutu tvrdí, že je to velmi důležité zjištění pro teorii evoluce. Kontinenty se prý totiž tentokrát propojily nikoliv v důsledku geologického vývoje, ale proto, že se prudce ochladilo, na celé Zemi výrazně klesla hladina oceánů, a tak se otevřela suchozemská spojka mezi Antarktidou a Jižní Amerikou.
Doposud se přitom podle Leppa počítalo v evoluční teorii tím, že ji výrazně ovlivnil právě pohyb kontinentů.