Telička a Ježek zakládají hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v eurovolbách

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek zvolení v roce 2014 za hnutí ANO zakládají hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v letošních eurovolbách i působit na české domácí scéně.

Aktualizováno Praha/Brusel (Aktualizováno: 16:23 5. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Pavel Telička

Europoslanec Pavel Telička | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek společně s právníkem Alešem Novákem a sociologem Martinem Převrátilem oznámili vznik hnutí Hlas. Podpisy pro registraci hnutí na ministerstvu vnitra už sbírají.

Od arktických veverek po atomovou energii. ‚Europarlament není složitý, stačí mít čas,‘ říká šéf české pobočky

Číst článek

Podle Teličky je ještě dost času pro to, aby se hnutí zaregistrovalo a připravilo kandidátku pro evropské volby. Lhůta pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.

Hnutí Hlas má být podle Teličky proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku.

„Za posledních pár měsíců mě oslovilo několik subjektů, ať už stávajících, nebo jiných, ale žádné mi nenabízelo to, co jsem chtěl. Vznik hnutí tedy měl postupný vývoj,” informoval na úterní tiskové konferenci Telička.

„Není to projekt zaměřený na evropské volby. Zakládané hnutí vnímá evropské volby jako svůj první cíl, ale bude určitě chtít sehrát svoji roli na domácí politické scéně,“ popsal.

„Myslím si, že nová strana nebude politickou scénu drolit, ale naopak si myslím, že nabídne něco nového. Jsem otevřený jakékoli spolupráci s jinými politickými stranami,” dodal Telička.

Eurovolby v květnu

Telička vedl před pěti lety kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i tuzemskou politiku.

„Když jsme viděli, že ANO nabírá jiný kurz, snažili jsme se ho do jeho kurzu vrátit. Když se to nedařilo, tak jsme ho opustili, když mělo 30 procent hlasů. To není projev nějakého konjunkturalismu, oportunismu,“ řekl Ježek.

Zájem o volby do Evropského parlamentu klesá. Průměr dolů dramaticky táhnou Slováci a Češi

Číst článek

Telička věří tomu, že dřívější spolupráce obou europoslanců s ANO nebude odrazovat možné voliče nového hnutí. „V kampani tomu budeme čelit, ale máme čisté svědomí a schopnost to vyargumentovat,“ vysvětlil.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Účast v eurovolbách v průměru dlouhodobě klesá.

Dolů ji táhnou především nové členské země, a to v čele se Slovenskem a Českem, informoval před časem server iROZHLAS.cz.

Při posledním volebním klání v roce 2014 hlasovalo na Slovensku pouhých 13 procent voličů. V Česku pak přišlo k urnám pouze 18 procent lidí. Pro letošek jsou přitom odhady ještě nižší.

Speciálním případem jsou pak Belgie a Lucembursko, kde lidé mají účast povinnou ze zákona a kde účast v posledních volbách do europarlamentu dosáhla přes 89, respektive 85 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme