Únik z dezinformací. Hra brněnských studentů Fakescape zabodovala na soutěži v USA

Úniková hra Fakescape, kterou vyvinuli studenti politologie brněnské Masarykovy univerzity, získala druhé místo v celosvětovém finále americké soutěže Peer-to-Peer, na níž se podílí i společnost Facebook. Tématem hry je fiktivní příběh novinářů, kteří musí prokázat schopnost ověřovat informace.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Porota ocenila zejména skutečnost, že o tak vážném a složitém tématu Fakescape pouze nepřednáší, ale studenti jej zapracovali do hry. Rozpoznávání fake news je tak přístupné třeba i učilištím, pro která jsou standardní přednášky nudným formátem,“ řekl pedagogický vedoucí projektu Miloš Gregor.

Chcete se stát dezinformátorem? Vyzkoušejte si, jaké je to šířit falešné zprávy

Číst článek

Úniková hra je určena pro studenty středních škol a má naučit mladé lidi rozeznat dezinformace, označované anglicky jako fake news. Skupina studentů vedená pedagogy Milošem Gregorem a Petrou Vejvodovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity přišla s konceptem únikové hry proto, že se s osvětou v oblasti dezinformací ve veřejném prostoru chtěli dostat k co největšímu množství mladých lidí. Právě tato myšlenka ladí s posláním americké soutěže, která chce podporovat iniciativy bojující s projevy nenávisti a extremismu na sociálních sítích.

Zájem ze zahraničí

S projektem jezdí brněnští politologové po školách v celé republice. Hru si díky němu zahrály více než tři tisíce středoškoláků ze 40 škol. V budoucnu plánují tvůrci slovenskou verzi hry a její překlad do angličtiny. Zájem o Fakescape projevily například organizace ze Švédska, Maďarska a balkánských zemí.

Do soutěže spoluorganizované společností Facebook se zapojilo přes sto projektů z celého světa. Finále se účastní tři nejlepší projekty. Brněnské studenty přeskočil jen turecký tým.

„Kromě finanční odměny jsme získali i kontakty a pozornost ze zahraničí. Díky výhře máme navíc ještě větší motivaci v projektu pokračovat, protože vidíme, že to má smysl,“ řekla členka studentského týmu Tereza Kráčmarová.

Vítězný turecký projekt má pomáhat malým dětem v uprchlických táborech. Na třetím místě skončil filipínský nápad s názvem IslamNOTfobia bojující s náboženskou nesnášenlivostí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme